Nem szálltak el a szlovák árak az eurótól

Vágólapra másolva!
Az új pénz vegyesen hozott áremelkedést és -csökkenést Szlovákiában: egyedül a tömegközlekedés lett jelentősen drágább január elsejétől, de a szolgáltatók szerint az sem az euró bevezetése miatt. Az átállás viszont nem egyszerű, sok üzlet két hétre bezárt, hogy megússza a bonyodalmakat.
Vágólapra másolva!

Nem hozott jelentősebb drágulást az élelmiszerpiacon és az üzemanyagpiacon az euró bevezetése Szlovákiában - közölték hétfőn a szlovák statisztikai hivatalban.

A hivatal az euró bevezetésével összefüggésben augusztus közepe óta külön figyeli a szlovákiai árak alakulását (országszerte 196 termékét). A megfigyelői rendszer június végéig fog működni, azután értékelik a tapasztalatokat.

Most az év első két napján 73 kiválasztott élelmiszer, illetve üzemanyag árának alakulását figyelték, ellenőrizték. Az eredmény: 32 esetben drágulás, 25 esetben árcsökkentés volt, 16 esetben változatlan maradt az ár.

Csökkentek az üzemanyagárak, drágultak az ásványvizek, az alkoholmentes italok és a különféle gyümölcslevek. A kávé, a tea a kakaó ára lényegében változatlan maradt. A legnagyobb mértékben egy sajtféle drágult, a legjobban pedig a paprika olcsóbbodott.

Az euróra való átállás a kereskedelemben és a szolgáltatásokban általában nem okozott gondokat. Az év első napján a vevők egy százaléka, január 2-án már 18 százaléka fizetett euróban. Szlovák koronával január 16-ig lehet fizetni, de a visszajáró pénzt euróban kapják meg a vevők.

Ez a kisebb üzletekben - különösen a falvakban - lassítja a forgalmat, mert azt új pénzben való számolás mindenkinek nehezebben megy. Sokan, különösen az idősebbek, arra is panaszkodnak, hogy sok az érme, és nehezen lehet őket megkülönböztetni.

A kereskedőknél viszont előfordul, hogy nem rendelkeznek elegendő eurócenttel, és így nem mindig tudnak visszaadni aprópénzt. A hatályos rendelkezés szerint, ha valaki az áru áránál négyszer nagyobb szlovák bankóval akar fizetni, azt a kereskedő nem köteles elfogadni.

Hogy elkerülje ezeket a bonyodalmakat - és az esetleges hibákat -, számos kisebb üzlet két hétre egyszerűen bezárt. Becslések szerint jelenleg a kis üzletek mintegy 20 százaléka van zárva. Az áruházakban, bevásárlóközpontokban nem volt fennakadás, mert a korszerű pénztárgépek mind a koronás, mind az eurós árat azonnal kimutatják.

Pozsonyban, Kassán és néhány más nagyobb városban a lakosok arra panaszkodnak, hogy a közlekedési vállalatok megdrágították a tömegközlekedést. A cégek többnyire azt állítják, hogy ennek semmi köze az euró bevezetéséhez, és a menetjegyek drágulása a kiadások megugrásának következménye.

Mindjárt az év első napjaiban nagyon megcsappant a pénzváltók forgalma. Piaci elemzők szerint a szlovákiai pénzváltók mintegy 80 százaléka az euró bevezetése következtében csődbe megy, hiszen szolgáltatásaikra csak a nagyobb turistaforgalmú központokban lesz szükség. A pénzváltók forgalmának döntő részét a hazai lakosok euróvásárlása adta, de Szlovákia lakosságának most már erre nincs szüksége.