Varga: Hibázott a jegybank

Vágólapra másolva!
A kamatcsökkentés szükségességében egyetértettek a Fidesz és a gazdasági élet szereplői csütörtöki budapesti megbeszélésükön, ugyanakkor Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke szerint elhangzott, hogy a jegybank az elmúlt hónapokban több hibát vétett, és nem készült fel a válság kezelésére. Szanyi Tibor (MSZP) sajtótájékoztatón reagált; mint mondta valóban jelentős kamatcsökkentésre van szükség, de a kormánypárt a jegybank függetlenségének megóvása érdekében nem tesz javaslatot annak mértékére.
Vágólapra másolva!

Itt találja a válsággal kapcsolatos összes hírt!

Varga Mihály, a mintegy kétórás megbeszélésen a Fideszt képviselő politikus sajtótájékoztatóján azt mondta: azért hívták össze a találkozót, mert az elmúlt hetekben éles vita alakult arról, hogy helyes volt-e a monetáris politika döntéseinek iránya.

A megbeszélésen ott volt többek között Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, Wáberer György, Leisztinger Tamás, Tolnai Lajos és Széles Gábor nagyvállalkozók, Nyúl Sándor, a Trigánit Zrt. vezérigazgatója, Járai Zsigmond volt jegybankelnök és Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Zrt. elnöke, aki részt vett a sajtótájékoztatón is.

A Fidesz alelnöke szerint a találkozón elhangzott, hogy az elmúlt hónapokban a monetáris politika több hibát is vétett. Szerinte ilyen hiba volt, hogy a monetáris tanács nem készült fel a válság kezelésére, és miközben már idén tavasztól jól lehetett látni, hogy az amerikai válság tovább fog terjedni, nem voltak olyan kamatemelő lépései, amelyek megelőzték volna, hogy a válság Magyarországon mélyebb legyen.

A másik hiba

A másik hiba az volt, hogy a devizatartalék feltöltése nem történt meg, erre nem készült fel a jegybank - mondta Varga Mihály, aki szerint ezek a lépések nyilván csak kisebb mértékben, de hozzájárultak ahhoz, hogy a válság Magyarországon mélyebb lett, mint amire készültek.

A Fidesz gazdasági kabinetvezetője hozzátette: a találkozón megerősödött az a véleményük, hogy a gazdaság mai helyzetében kamatvágásra van szükség, mert a jelenlegi a kamatszint ellehetetleníti a magyar gazdaság még működő részét.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy egyetértés volt a kamatcsökkentés szükségességében, de mindenki "kényesen ügyelt" arra, hogy a jegybank döntési szabadságát ne vonják kétségbe. Mint mondta, számok nem hangzottak el, de volt aki 6 százaléknál kisebb kamatszintet sem tartott irreálisnak, és volt, aki ennél szerényebben fogalmazott.

Fokozatos vagy azonnali kamatvágás kell?

A sajtótájékoztatón Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Zrt. elnöke szintén arról beszélt, hogy fontos a kamatcsökkentés, mert a 15-16-17 százalékos forintkamatokat a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lehet kitermelni, ugyanakkor jelezte, hogy a találkozón abban már megoszlottak a vélemények, hogy fokozatosan, vagy azonnal kell végrehajtani a kamatvágást.

A szakember szerint a megbeszélésen abban mindenki egységes volt, hogy "a magyar gazdaság ki van száradva", a vállalatok nem jutnak sem deviza-, sem forintforráshoz. Ezért szerinte az elsődleges lépések között kellene lennie, hogy a kormány az IMF-hitelből vagy más európai uniós forrásokból azonnal biztosítson likviditást a kereskedelmi bankoknak, hogy hitelt tudjanak adni a vállalkozásoknak, mert különben ezek a vállalatok tönkremennek, és a gazdaság tartós recesszióba süllyed.

Öt- hatmilliárd euró azonnali forrásra lenne szükségük a magyar bankoknak, amit kizárólag vállalati hitelezésre fordíthatnának, nem arra, hogy külföldi anyabankjaiknak visszafizessenek hiteleket. Varga Mihály és Albrecht Ottó egyaránt azonnali lépéseket sürgetett a hazai vállalkozói szektor megmentéséért, és a munkahelyek megőrzése érdekében.

A kormány is hibázott Varga szerint

Varga Mihály arról is beszélt: a kormány rossz gazdaságpolitikája hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországot mélyebben érinti a válság, mint a régió más országait, és szerinte az is tény, hogy az euró bevezetése kitolódni látszik, mert Magyarország rengeteg problémája miatt nem tud bemenekülni az euróövezetbe.

Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője sajtótájékoztatón reagált az elhangzottakra. Mint mondta, pártja szerint is rövid időn belül szükség van a jegybanki alapkamat jelentős mértékű csökkentésére. Szerinte amikor a Fidesz elnöke konkrét számokat mond, azzal sérti az MNB függetlenségét. Az MSZP viszont nem teszi ezt, hiszen csak egy irányt jelöl meg - vélekedett.

Szanyi Tibor megjegyezte: a jegybank tartalékképzése nem függetleníthető az ország általános tartalékától. Azok az országok, amelyek kamatot csökkentettek, azon az alapon tehették, hogy voltak tartalékaik - mondta. A szocialista képviselő szerint a nemzeti bank tartalékai "békeidőben" elégségesek lettek volna.

Egy másik kérdésre azt mondta, mindent meg kell tenni a fokozatos és folyamatos adócsökkentés érdekében; ehhez az adófizetők bázisának szélesítése szükséges, korlátot jelent viszont a makrogazdasági stabilitás.