Energiacégeket támadnak a brit szakszervezetek

Vágólapra másolva!
A "kapzsi" energiaipari vállalatok profitjának külön megadóztatását, sőt e vállalatok államosítását követelik a brit szakszervezetek, amelyek szerint egyre több brit háztartásnak okoz gondot a fűtésszámla kifizetése, miközben ezek a vállalatok rekordnyereségekre tesznek szert.
Vágólapra másolva!

Tony Woodley, a legnagyobb brit érdekvédelmi szervezet, a Unite főtitkára a kormányzó brit Munkáspárt Manchesterben zajló éves kongresszusán - a küldöttek hatalmas ovációja közepette -, hétfői felszólalásában azt mondta: a kormánynak tervbe kell vennie az energiaszolgáltatók profitjára kivetett pótadót.

Woodley szerint "ha ezek a cégek ebből sem értenének", akkor a Labour-kormánynak meg kell fontolnia, hogy a privatizált közszolgáltatói vállalatokat ismét köztulajdonba vegye. - Ha ez jó megoldás a bankok esetében, jó megoldás a közszolgáltatók esetében is - mondta a szakszervezeti vezető, arra utalva, hogy a brit és az amerikai kormány az utóbbi hetekben több bajba jutott bankot gyakorlatilag állami kezelésbe vett. A Unite hétfőn egész oldalas újsághirdetéseket is közzétett, felszólítva a kormányt, hogy "válasszon a vállalatok kapzsisága és a nép szükségletei között".

A szakszervezet követeli, hogy a költségvetésből az idei télen minden rászoruló háztartás kapjon 250 font (75 ezer forint) juttatást. A felhívás szerint eljött az ideje, hogy különadót rójanak ki "a pénzsóvár energiacégek" által az energiahordozók áremelkedéséből húzott haszonra, és hogy áremelési plafont is meghatározzanak számukra. A Unite számításai szerint az olaj- és gázipari vállalatok profitja az elmúlt néhány évben 538 százalékkal emelkedett.

Hivatalos kimutatások szerint a 23 millió brit háztartás közül 5,4 millió kényszerül jövedelmének több mint 10 százalékát energiakiadásokra fordítani; a kormányzati meghatározás szerint ez az úgynevezett "fűtési szegénység" határa.