Akár 2012-ben búcsúzhat a forint

Vágólapra másolva!
A 2009-ben esedékes szlovák euróövezeti csatlakozás lendülete jövőre várhatóan Magyarországot is besodorja a valutaunió előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszerbe - jósolták a hétvégén londoni feltörekvő piaci elemzők. Ez az előrejelzés terjedőben lévőnek tűnik a londoni Cityben, ahol már felmerültek olyan óvatos vélemények is, hogy esetleges 2009 eleji ERM-II.-csatalkozással Magyarország akár 2012-ben az euróövezet tagja lehet.
Vágólapra másolva!

Szlovákia jövő évi euróövezeti felvétele a térség többi államát is arra fogja ösztönözni, hogy gyorsítsák az euró meghonosítása felé vezető folyamatot. Ennek jele az is, hogy Lengyelország hivatalosan jelezte 2011-es belépési szándékát - derül ki a BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlege által a közép-európai uniós gazdaságokról készített elemzéséből.

A lengyel cél ugyan "erősen ambiciózus"; a jegybank és a kormány is inkább abban egyezett meg, hogy 2011-re a maastrichti feltételeket kell teljesíteni, és abban az évben az Európai Bizottság jóváhagyását kell megnyerni a lengyel belépéshez, amely így 2012-re tolódna. Mégis, a Donald Tusk miniszterelnök szájából elhangzott 2011-es dátum jelzi, hogy Varsó milyen fontosságot tulajdonít az eurócsatlakozásnak, és ez jelentősen erősítheti a konvergenciajátékot a piacon.

Homályos a magyar kép

A francia hátterű pénzintézet azzal számol, hogy Lengyelország valószínűleg 2009 elején belép az ERM-II. átváltási mechanizmusba. (Az euró bevezetése előtt az adott országnak két évet kell eltöltenie az ERM-II.-ben. Az árfolyamrendszer lényege, hogy a helyi deviza árfolyamának megengedett mozgásának két szélső értékét meghatározzák, de ezek közt az árfolyam szabadon mozoghat.)

Magyarország esetében a 2010-ben esedékes választások miatt "homályosabb a kép", a lengyel példa azonban a magyarokat is arra sarkallhatja, hogy gyorsítsák az eurócsatlakozási folyamatot, és várhatóan ismét terítékre kerül az ERM-II.-be történő belépés kérdése.

A BNP Paribas elemzői szerint a magyar hatóságok - elkerülendő annak "a hibának" a megismétlődését, hogy "túl gyenge szinten" jelölik ki a forintárfolyam középértékét - megvárják, amíg az árfolyam stabilizálódik. A BNP Paribas szakértői ezt figyelembe véve azzal számolnak, hogy Magyarország 2009 második felében, 220-230 körüli árfolyamon lép be az ERM-II.-be.

Goldman Sachs: 2012 vagy 2013

A Goldman Sachs befektetési bankcsoport londoni elemzői épp a minap kiadott térségi előrejelzésükben azt írták: jóllehet a politikai válság miatt Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy hiteles döntést hozhasson az azonnali ERM-II.-vel kapcsolatban, ám a tagság azonban nem is annyira távoli kilátás, mint amilyennek most tűnik.

Ha a kisebbségi kormánynak vagy az esetleg újjáalakított koalíciónak sikerül elfogadtatnia a jövő évi költségvetést a 3,2 százalékos államháztartási hiánycéllal, és az infláció tovább lassul, az ERM-II.-beli tagság Magyarország számára is lehetséges lesz "valamikor 2009-ben".

Még ha előre hozott választásokat tartanának 2009 tavaszán, az ERM-II.-csatlakozás akkor is lehetséges lenne 2009 második felében vagy 2010 elején, ami megnyitná az utat az euró 2013-es bevezetése előtt - áll a Goldman Sachs londoni elemzésében. A GS szerint ha Magyarország 2009 elején lép be az átváltási mechanizmusba, akár még a 2012-es euróövezeti csatlakozás lehetősége is felmerülhet, de valószínűbb a 2013-as euróbevezetés.

Vannak pesszimistább előrejelzések

Londoni befektetési házak korábbi elemzései szerint ha Szlovákiában a jövőre esedékes felvétel után erősen meglódul az infláció, az késleltetni fogja a többi euróvárományos kelet-európai ország euróövezeti csatlakozását. A JP Morgan londoni elemzői szerint ebben az esetben az Európai Központi Bank még azt is megvétózhatja, hogy a jelentkező országok az ERM-II.-be belépjenek a közeljövőben.