Elutasítja a Sanofi ajánlatát Zentiva

Vágólapra másolva!
A cseh Zentiva gyógyszergyár pénteken a Sanofi-Aventis egy hete tett felvásárlási ajánlatának elutasítását javasolta részvényeseinek. A befektetők is magasabb ajánlatot vártak.
Vágólapra másolva!

A Zentiva vezetése szerint az ajánlat nem tükrözi a cég értékét és jövőbeni fejlődési lehetőségeit, még a Zentiva aktuális piaci árát sem éri el. A cseh gyógyszergyár szerint a felvásárláshoz európai versenyhatósági jóváhagyás és egyes részes országok versenyhatósági jóváhagyása is kell, és ezek blokkolhatják az ajánlatot.

A francia-német Sanofi-Aventis gyógyszergyár egy hete hirdette meg nem egyezményes, részvényenként 1050 koronás (44,67 euró, 10 362 forint), összesen 1,24 milliárd eurós ajánlatát a cseh Zentiva gyógyszergyár részvényesei számára, a Zentiva még nem nála lévő többségét felvásárlandó. Ez 40,04 milliárd koronára (1,7 milliárd euró) értékeli a cseh céget. Az ajánlat tíz hétig érvényes.

Júniusban a Zentiva vezetősége elégtelennek minősítette, és elutasította a PPF Holding B.V.-hez tartozó Anthiarose pénzügyi befektető ajánlatát is, miután előzőleg egyszer már a Sanofi-Aventis versengő ajánlatára is azt tanácsolta a befektetőknek, hogy egyelőre ne foglalkozzanak vele. Az Anthiarose révén a PPF Holding N.V. részvényenként 950 koronát, összesen 1,48 milliárd eurót kínál a Zentiva nem nála lévő többségéért.

Több nagy tulajdonosa is van cseh cégnek

A Zentiva legnagyobb részvényese a Sanofi-Aventis Group 24,9 százalékkal, a második közösen a Generali PPF Holding B.V. és a PPF Group N.V. 19,2 százalékkal, a harmadik a Fervent Holdings Limited 7,6 százalékkal. A Zentiva vezetői és alkalmazottai együtt a társaság részvényeinek 5,9 százalékát birtokolják. További intézményi és magánbefektetők tulajdonában van a Zentiva 42,4 százaléka.

A Zentiva adózott eredménye az első negyedévben 470 millió cseh korona volt, 9,5 százalékkal kevesebb a tavalyi első negyedévinél, a törökországi terjeszkedés költsége miatt. Az üzemi eredmény 6,5 százalékkal 810 millió koronára, a nettó bevétel 29,6 százalékkal 4,379 milliárd koronára nőtt az időközben megszerzett részesedésekkel együtt.Tavaly a Zentiva 1,456 milliárd cseh koronás adózott eredményt ért el kisebbségi részesedések nélkül, 35,9 százalékkal kevesebbet a 2006-os 2,289 milliárdnál, amely rekord volt a cég történetében.

A cég már a közeljövőben Közép- és Kelet-Európa vezető gyógyszeripari cégévé akar válni, legnagyobb egyedi részvényese, a Sanofi-Aventis támogatásával, tavaly evégett a török és a magyar piacra lépett be.

Sanofi segítséggel terjeszkedett a Zentiva

Tavaly március elején a Zentiva megállapodott a Sanofi-Aventisszel, hogy annak magyarországi gyárától átveszi mintegy kéttucatnyi generikus gyógyszer készítését. A Zentivához került, összesen 23 generikus készítmény forgalma 2006-ban együttesen 11 millió euró volt. A Sanofi-Aventis 2006. márciusban vásárolta meg a Zentiva 24,9 százalékát 430 millió euróért.

A Zentiva maga szintén 2006-ban megvette a román Sicomed utángyártót, és egyébként is gyorsan terjeszkedik Kelet-Európában. Piacvezető Csehországban, Szlovákiában és a romániai terjeszkedés révén élre állt az ottani generikus piacon, habár az vállalati eredményt ez tavaly megterhelte. Gyorsan terjeszkedik Lengyelországban, Oroszországban, Ukrajnában és a balti államokban. Tavaly a bevételének 71,5 százaléka származott külföldről a 2006-os 63,7 százalék és a 2005-ös 49 százalék helyett.

Tavaly március elején az egyik vezető török utángyártó, az Eczacibasi Generic Pharmaceuticals - a nagyságra harmadik török gyógyszergyár - 75 százalékát szerezte meg a Zentiva 460 millió euróért, ez az eddigi legnagyobb külföldi beruházása, és ezzel Törökország a második számú piaca lett. Az ügyletet tavaly július elején zárták.