Ukrajnából bővítené a gázszállítást a Mol

Vágólapra másolva!
A Mol a már meglévő ukrajnai betáplálás bővítését tervezi, így lehet hogy a Kék áramlat, a Krk-terminál, vagy a Nabucco-terv helyett a Mol változata lesz a nyerő.
Vágólapra másolva!

A Mol bővítené az Ukrajnából Magyarországra érkező Testvériség-gázvezetéket - erősítette meg a Népszabadság információit Somlyai Dóra, az olajtársaság belföldi kommunikációs igazgatója. Szakértők szerint erre azért van szükség, mert 2010-ig fel kell tölteni az akkorra létesítendő stratégiai föld alatti tározót. 2008-ban várhatóan a gázpiac is megnyílik, ami csupán egy elv lesz mindaddig, amíg a leendő eladók nem tudnak maguknak a tényleges versenyhez elegendő csőkapacitást lekötni a szállításhoz - olvasható a Népszabadságban.

A nyilvánosság előtt hangoztatott leendő vezetéktervek, az Ukrajnát délről elkerülő Kék áramlat, a Kaszpi térség gázforrásaira alapozó Nabucco, illetve a horvát Krk szigeti gázlefejtő. (Somlyai Dóra szerint ezek "aligha valósulhatnak meg 2015 előtt".) Annak ellenére, hogy a várható többletigény évente csak 2-3 milliárd köbméterre tehető, műszaki okokból elképzelhető, hogy az új vezeték áteresztő képessége akár 10 milliárd köbméter is lehet.

Az elképzelés a másik három tervnél nagyságrendekkel olcsóbban valósítható meg, mivel ehhez csak belföldön kell vezetéket bővíteni. A hozzánk érkező vonal ugyanis csak egy leágazása a nagyobb, Oroszországból kiinduló vezetéknek, amelynek áteresztő képessége még bőven kibírja az itteni bővítést. Szakértői számítások szerint a fejlesztés alig emelne a hazai gázáron. (Ez most mintegy 100 forint, amiből a szállítás körülbelül négy forintot tesz ki.)

Az elképzelés azért vet fel mégis kérdéseket, mert Oroszország, a magyar kormány és az Európai Unió - különböző hangsúlyokkal bár, de mindeddig Ukrajna elkerülésével képzelte el a jövőbeni többletigények kiszolgálását. Az erről folyó tervezgetésnek elsősorban a tavaly év eleji gázkrízis adott nagyobb lendületet.

A 2011-től Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tervezett gázerőművéhez egy 3-4 milliárd köbméter kapacitású közvetlen gázvezetéket építene Ukrajnából Magyarországra az Emfesz Kft. - mondta el Góczi István ügyvezető. A szintén ukrán hátterű társaság így, egy már meglévő, vele egy csoportba tartozónak mondható tározóból vételezne számára kedvező áron gázt. A saját vezeték révén ráadásul tranzitdíjat sem kellene fizetnie. A szakasz üzemeltetésére a jövőben a Molt szeretnék felkérni - közölte.