Óvatosabbak lettek a banki ügyfelek

Vágólapra másolva!
Márciusban csökkentek a forintalapú lakossági hitelek és betétek kamatai - derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adataiból. A jegybank számaiból az is látszik, hogy az utóbbi egy év alatt csökkent a magánszemélyek pénzügyi aktivitása.
Vágólapra másolva!

A jegybank pénteken nyilvánosságra hozott adatai szerint a fogyasztási hitelek kamatai 0,81 százalékkal, a lakáshiteleké 0,01 százalékkal, az egy évnél rövidebb időre elhelyezett lakossági betéteké 18 százalékkal csökkent márciusban.

Az utóbbi egy év alatt azonban, míg a fogyasztási hitelek kamata 3,6 százalékkal, a lakáshiteleké 1,20 százalékkal csökkent, addig az egy évnél rövidebb időre lekötött lakossági betéteké 1,93 százalékkal nőtt. A kamatemeléssel a kamatadó bevezetésének kedvezőtlen hatását ellensúlyozták a bankok.

A jegybank adataiból az is kiolvasható, hogy óvatosabban bankolnak az ország polgárai, mint egy évvel korábban. Igaz, hogy márciusban nőtt az elhelyezett betétek és felvett hitelek mennyisége, éves szinten azonban a lakosság pénzügyi aktivitása egyértelműen csökkent.

A jegybank pénteken nyilvánosságra hozott adatai szerint idén márciusban a fogyasztási hitelek átlagkamatlába 81 bázisponttal 18,45 százalékra mérséklődött. Az előző év márciusához képest a kamatszint 85, a két évvel korábbihoz képest pedig 364 bázisponttal csökkent.

Ugyanakkor idén márciusban mindössze 1 bázisponttal, 9,61 százalékra mérséklődött a lakáscélú hitelek átlagos kamatlába. Az utóbbi egy évben a lakáshitelek átalagkamata 205 bázisponttal, két év alatt 120 bázisponttal csökkent.

Az egy évnél rövidebb időre lekötött lakossági betétek átlagkamata márciusban 18 bázisponttal 6,95 százalékra csökkent. Egy év alatt 193 bázisponttal nőtt, két év alatt azonban 10 bázisponttal csökkent az éven belül lekötött betétek átlagkamata.

A betéti és a hitelkamatok közötti különbség az elmúlt hónapban a fogyasztási hitelek esetében 63 bázisponttal 11,50 százalékra mérséklődött, a lakáshiteleknél viszont 17 bázisponttal 2,66 százalékra nőtt. Az utóbbi egy esztendőben a kamatkülönbség a fogyasztási hitelek esetében 85 bázisponttal, a lakáshitelek esetében 205 bázisponttal csökkent. Két esztendő alatt a kamatkülönbség a fogyasztási hiteleknél 304 bázisponttal, a lakáshiteleknél 120 bázisponttal mérséklődött.

A jegybanki adatok szerint az idén márciusban kötött fogyasztásihitel-szerződések értéke 18,0 milliárd forintot tett ki, ami 3,3 milliárd forinttal több az előző havi értéknél. Tavaly márciusban 21,1 milliárd, 2005 márciusban pedig 19,5 milliárd forint értékben nyújtottak fogyasztási hiteleket a pénzintézetek.
Az idén márciusban kötött lakáscélú hitelszerződések értéke 8,7 milliárd forintot tett ki, ami 0,4 milliárd forinttal magasabb az előző havi értéknél. Egy évvel korábban 113, két évvel korábban pedig 15,7 milliárd forint értékű lakáshitelt vettek fel a háztartások

Idén márciusban 561,1 milliárd forintot kötött le a lakosság egy évnél rövidebb időre a pénzintézeteknél. Ez 32,2 milliárd forinttal több az előző havi értéknél. Februárban 528,8 milliárd, tavaly márciusban 577,4 milliárd, tavalyelőtt márciusban pedig 558,9 milliárd forintot helyeztek el ilyen időtávra az emberek egy évnél rövidebb futamidejű lakossági betétekben.

Giczi József