Csak a magyar piacon rontott a Richter

Vágólapra másolva!
A tavalyi évet nehéz körülmények között is kitűnő eredményekkel teljesítette a Richter Gedeon gyógyszergyár. Miközben a magyar piacon nehézségekkel néznek szembe, az exportértékesítés közel 30 százalékkal nőtt, az árbevétel pedig 21,4 százalékkal. Idén minimális bevételnövekedésre számítanak, miközben a magyar piacon további visszaesés jöhet.
Vágólapra másolva!

A Richter Gedeon Nyrt. éves közgyűlésén a 2006-os gazdálkodásról Bogsch Erik, a vállalat vezérigazgatója tolmácsolta az igazgatóság éves beszámolóját. Elmondása szerint egyre nehezebb piaci viszonyok ellenére kiváló eredményt értek el tavaly, különösen a FÁK-országokban, és a beruházások is jól alakultak.

Az összes árbevétel 2006-ban 171,1 milliárd forint lett, ami 21,4 százalékos bővülés a megelőző évhez képest. Az üzleti eredmény meghaladta a 49 milliárd forintot, és több mint 13 százalékkal nőtt. Az adózott eredmény (magyar számviteli szabályok szerint) 51 milliárd forint fölött alakult, és jóval 10 százalék fölött bővült. Az egy részvényre jutó eredmény 2662 forint lett, ami 13,7 százalékos növekedés; míg az osztalék 690 forint, ami 15 százalékkal magasabb a tavalyinál. A k+f tevékenység is fejlődött, a Kémiai Kutatási Laboratóriumok felújítása mellett a Technológiai Kísérleti Nagylaboratórium is elkészült, valamint a Pécsett egyetemi kutatólaboratóriumot hoztak létre.

A beszámoló szerint a cég Magyarországon kedvezőtlen makro- és iparági környezetben teljesített. A múlt évben a hazai bevételek 11,4 százalékkal 36,171 milliárd forintra estek vissza. Bogsch Erik szerint a magyar piac kaotikus, és a feltételekben sok a bizonytalanság.

A FÁK-piacokon dinamikus növekedést realizáltak, a közel 300 millió dolláros export 38 százalékos bővülés eredményeképpen jött létre. Ezen a piacon a jövőben is hasonló - ha nem is ilyen dinamikus - növekedésre számítanak a társaságnál, amelynek továbbra is fontos eleme lesz az orosz közgyógyászati program, a DLO. Az Oroszországba irányuló export összesen 218 millió dollár volt tavaly, amelyből a DLO 39 millió dollárt képvisel. Az értékesítési hálózat a FÁK-piacon is jeletősen bővült, és 2006-ban már több mint 710 főt foglalkoztatott.

A kiemelkedő fontosságú orosz piacon a támogatási (DLO) lista változása miatt 25 millió dollár bevétel esik ki, további 10 millió dollár pedig a 2006. évben egyszeri tétel volt az oroszországi bevételekben. Az orosz "magánpiacon" 10-15 százalék közötti bevételnövkedést vár a magyar gyógyszercég.

Ami az európai eredményeket illeti, a (tavaly még) 25 tagú unión belül az értékesítésből 39 százalékkal részesedtek az úgynevezett 15-ök, míg a 2004-ben csatlakozott 10 kelet-közép-európai állam piacai 61 százalékkal. A közép-kelet-európai régióban 18 százalékos növekedést teljesítettek; ebben a térségben Lengyelország a forgalom harmadát képviseli. Az EU régi tagjainak piacain (EU-15) 27 százalékos növekedéssel 68 millió dolláros exportot teljesített a Richter, aminek közel fele nőgyógyászati gyógyszerekből jött.

Az Amerikai Egyesült Államokba irányuló kivitel 27 százalékkal bővült, és elérte a 89 millió dolláros nagyságrendet.

A közgyűlésen elhangzott, a Richter Gedeon stratégiája a piaci rések kihasználására épít, terápiás és földrajzi szempontból egyaránt. A tevékenység során hangsúlyos a specializálódás és az originális kutatások szerepe. A vállalat tulajdonosi struktúrájában 64 százalék a külföldi befektetőké, 11 százalék magyar részvényesek kezében van, míg a fennmaradó 25 százalék a ÁPV Rt. birtokában.