Nőtt Magyarország politikai és gazdasági kockázata

Vágólapra másolva!
A politikai kockázat jelentősebb és a gazdasági kockázat kisebb mértékű növekedése volt tapasztalható az előző esztendőben - áll a Political Capital és a Figyelő kedden nyilvánosságra hozott országjelentésében. A felmérés eredménye azért különösen rossz, mert a romlás kedvező külső körülmények közepette történt.
Vágólapra másolva!

A Political Capital évente készíti el az ország politikai, a Figyelő pedig negyedévente a gazdasági kockázatával kapcsolatos felmérését. Legújabb összesítésük szerint 2005 és 2006 között a politikai kockázati index értéke 70-ről 66-ra, 2005 és 2006 IV. negyedéve között a gazdasági kockázatoké 55,6-ról 53,4 pontra romlott.

A politikai kockázatok a felmérés szerint elsősorban a stabilitás és a jogbiztonság csökkenése miatt fokozódtak. Az előbbit kifejező index 75-ről 67-re, az utóbbié 74-ről 68-ra esett vissza. Egyértelműen, 75-ről 71 pontra romlott még az állam és a gazdaság közti kapcsolat indexe is és az összetevők közül egyedül az állam korszerűségét kimutató index javult egyetlen ponttal.

A gazdaság helyzetéről szóló indexek közül legnagyobb mértékben 37,6-ről 25,8 pontra a gazdasági egyensúllyal kapcsolatos index romlott. Alig módosult a pénzügyi stabilitást és a konjunktúrát kifejező index és egyedül a munkapiaci tudott javulni.

A gazdasági helyzetről szóló adatsor különösen annak fényében számít rossznak, hogy a magyar gazdaság külső környezete nagyon kedvezően alakult - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője az adatok nyilvánosságra hozatalakor. Ugyanis megfelelő mértékű volt a külgazdasági konjunktúra és olcsón és bőségesen lehetett tőkepiaci forrásokhoz jutni.

Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar gazdaság kedvező külső környezetének köszönhető, hogy a felmérésben szereplő konjunktúra index annak ellenére tudott az egy évvel korábbihoz hasonló szinten maradni, hogy a lakossági belső fogyasztás jelentősen csökkent.

A magyar gazdaság valamennyi lényeges szereplője ésszerűtlenül viselkedik - állította Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatási igazgatója. Az állam túlköltekezik a jelentős államháztartási hiány ellenére, a lakosság hitelfelvételből mérsékli fogyasztásának csökkenését jövedelme reálértéknek csökkenése ellenére, a vállalatok pedig visszafogják beruházásaikat.

Bartha Attila szerint különösen veszélyes a működő tőke kiáramlása az országból. Így ugyanis a folyó fizetési mérleg hiánya mellett azt is hitelfelvételből kell ellensúlyozni.

Magyarország pénzügyi kockázata, a gazdasági problémák ellenére továbbra is nagyon alacsony - hangsúlyozta Doronelly Péter, a Budapest Alapkezelő elemzője. Ez egyrészt a pénzügyi rendszer stabilitásának és a világ tőkepiacán tapasztalható bőséges likviditásnak köszönhető a szakember szerint.

A politikai kockázatok felmérés által kimutatott érdemi növekedését a politikai döntések támogatottságának hiányával, a mindennapossá vált, ám tömegbázis nélküli demonstrációkkal, valamint a nagyon intenzív, de sok hibát eredményező törvényalkotással magyarázta Gyulai Attila, a Political Capital politikai elemzője. Utóbbi állítását azzal indokolta, hogy számos törvény születet annak ellenére, hogy választási év volt a tavalyi; ugyanakkor az Alkotmánybíróság is gyakran semmisített meg jogszabályokat tavaly.

Giczi József