Újabb csúcsot döntött az infláció

Vágólapra másolva!
Az elemzői várakozásoknak megfelelően 9 százalékos volt márciusban a 12 hónapra számolt infláció. A márciusi mutatót a vizitdíj, a ruházkodási cikkek és az üzemanyag ára húzta felfelé.
Vágólapra másolva!

A fogyasztói árak az idén márciusban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az elemzők márciusra pontosan 9 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Az év első három hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 8,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Márciusban az "alapdrágulás", a maginfláció 6 százalék volt éves, és 0,4 százalék havi összehasonlításban.

A fogyasztói árak az idén februárban 1,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - már ez is hatéves rekordnak számított. Tavaly márciusban a havi áremelkedés 0,6 százalék, a 12 havi 2,3 százalék volt.

Mináry Borbála, a KSH munkatársa elmondta: a márciusi mutatót elsősorban a vizitdíj egy része, a ruházkodási cikkek, az üzemanyag ára húzta felfelé. Az év eleji hatósági áremelések nagyjából már kifutottak - tette hozzá. Emelte az infláció mértékét továbbá a villany árának 5,3 százalékos emelése, de ezt kompenzálta a távhő és a vezetékes gáz támogatásának elszámolása.

Egy hónap alatt az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal emelkedett. Nőtt a péksütemények ára 4,8 százalékkal, a liszté 4, a kenyéré 1,9, a tejé 1,2 százalékkal, valamint a munkahelyi étkezés 1,1 százalékkal. Csökkent 1,9 százalékkal a sertéshús, 1 százalékkal a cukor ára.

A legnagyobb mértékben, 2,2 százalékkal a ruházkodási cikkek árai emelkedtek, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben, 1,4 százalékkal drágultak, ezen belül a járműüzemanyag-árak 3,6 százalékkal emelkedtek.

Egy hónap alatt a szolgáltatások 0,7 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia 0,5-0,5 százalékkal drágultak, ami átlag alatti volt. Ez utóbbin belül az elektromos energiáért 5,3 százalékkal kellett többet fizetni. A tartós fogyasztási cikkeknél 0,2 százalékos árcsökkenést mértek.

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 12,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágultak a péksütemények (28,9 százalékkal), a liszt (28,6), a cukor (24,1), a kenyér (20,5), a baromfihús (17,8), a párizsi, kolbász (14,4 százalék).

A háztartási energia átlag feletti, 32,9 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz 56,3, a távfűtés 38,6, az elektromos energia ára 21,2 százalékkal nőtt. A szeszes italok, dohányáruk ára 7,7 százalékkal, a szolgáltatásoké 7,4 százalékkal nőtt, ami az átlagosnál alacsonyabb volt.

Az utóbbin belül a csatornadíj 16,4 százalékkal, a szemétszállítás díja 13,8 százalékkal, a vízdíj 12,1 százalékkal nőtt. Az egyéb cikkek ára 4,7 százalékkal, a ruházkodási cikkeké pedig 2,2 százalékkal nőtt, ami átlag alatti volt. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2006 márciusában.