Magának akarja a Gazprom a tengeri kitermelést

Vágólapra másolva!
Nyilvánosságra hozták azt az együttműködési javaslatot, amelyet az orosz Gazprom tesz a Barents-tengeri Stokman gázmező kitermelésében részt vevő külföldi vállalatoknak. Ennek értelmében ez utóbbiak részesedést kaphatnak a kitermelést folytató vállalatban, de nem részesednek a kitermelt gázból.
Vágólapra másolva!

A Kommerszant című lap értesülései szerint az amerikai Chevron olajtársaság - amely korábban részvételét tervezte a kiaknázásban - elfogadhatatlannak minősítette ezt a feltételt, és azonnal visszalépett. A Reuters értesülései szerint a francia Total, az amerikai ConocoPhillips, valamint a norvég Statoil és Norsk Hydro tovább tárgyal a Gazprommal - olvasható a Napi Gazdaságban.

A kitermelő cég legalább 51 százaléka a Gazpromé lenne, a többin osztozhatnának a külföldiek. A vállalat tulajdonát képeznék a kitermeléshez szükséges berendezések, több mint 600 kilométernyi csőhálózat és a földgáz-cseppfolyósító üzem. A gáz azonban teljes egészében a Gazprom tulajdonában lenne.

Orosz források a Barents-tengeri nyersanyag rendkívül nehéz, jeges és viharos körülmények közötti kitermelésének beruházási költségeit 10-14 milliárd dollárra, nyugati szakértők 20 milliárd dollárra becsülik. A mező évente 23 milliárd köbméter gázt fog szolgáltatni, a teljes készlet 3,7 ezer milliárd köbméterre tehető. A kitermelést a tervek szerint 2011-ben kezdik el. Ez a mező fogja ellátni gázzal az Oroszországot Németországgal összekötő vezetéket, amelyet a Balti-tenger alatt építenek meg.

A román Conef Energy Srl megállapodást írt alá a Gazprommal, amelynek értelmében az orosz gázmonopólium évi 2 milliárd köbméter, 20 év alatt összesen 42 milliárd köbméter gázt szállít Romániának. A szerződés 2010-ben lép életbe és 2030-ig szól. Románia 1979 óta vásárol orosz gázt, így április 1-jéig mintegy 110 milliárd köbmétert szerzett be ebből a forrásból.