A térség energia-ellátását félti az USA

Vágólapra másolva!
Konzultációkat folytat az amerikai kormány a közép-európai országokkal az energiaellátás biztonságáról, amelyeken szóba kerül a Nabucco földgázvezeték és a cseppfolyós földgáz fogadására alkalmas közel-keleti, észak-afrikai vagy közép-ázsiai tengeri kikötők építése is. Az EU-ban pedig "csodálkozást keltett" a magyar álláspont - írta egy osztrák lap.
Vágólapra másolva!

Kétnapos konferenciát tartottak Washingtonban a közép-európai energiabiztonságról, amelyet a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) szervezett. Mark Pekala szerint az Egyesült Államok támogatja, hogy a régió diverzifikálja energiahordozó-importját, bár az energiabiztonság nem olcsó, a folyamat nagyon komplex és hosszú. Az amerikai álláspont szerint nem jó, ha a térség egy szállítóra (Oroszországra) épít; nem csak az import származási helyét, hanem a vezetékrendszer tulajdonjogát is diverzifikálni kellene. Az ágazatban a szabadpiaci versenynek kellene érvényesülnie, ahol átlátható, kiszámítható viszonyokra lenne szükség, azonban már az is siker, hogy egyre többen felismerik a téma fontosságát.

Az orosz-közép-európai viszonyt elemző Robert Nurick, a Monterey Intézet vezető munkatársa azt mondta: ma még a túl sok orosz gáz a probléma, de öt év múlva előfordulhat, hogy a túl kevés lesz a gond. A hazai termelés nem fedezi a növekvő fogyasztást és a már szerződésekbe foglalt export-kötelezettségeket, s Oroszországnak Közép-Ázsiából kell beszereznie a különbözetet.

Keith Smith, az USA volt litvániai nagykövete - aki kétszer is évekig dolgozott Budapesten - arról beszélt, hogy Németország, Olaszország és Franciaország különalkukat köt az oroszokkal, s most Szlovákia és Magyarország is nyomás alatt áll. Az oroszok tudják, hogyan lehet ellehetetleníteni az alternatív energiaforrások kiépítését, ezért Európának egységesen, a különalkukat megakadályozva kellene fellépnie.

A Szabad Európa Rádió szervezett bűnözéssel, korrupcióval és terrorizmussal foglalkozó heti hírlevelének szerkesztője, Roman Kupchinsky szerint a szervezett bűnözés jövője a Kreml és a Közép-Európában megtelepedő orosz energiacégek közötti kapcsolatrendszer. A Knopp András volt magyar művelődésügyi államtitkár és MSZMP-funkcionárius közreműködésével létrehozott Eural Transz Gas nevű cég példáján illusztrálta, milyen zavaros és átláthatatlan a Gazprom működése. Ezzel összefüggésben említette a korábban Magyarországon élt és maffiafőnöknek tartott, később az FBI segítségével Budapestről "kiszorított" Szemjon Mogiljevicset is.

Kupchinsky szerint nem tudni, ki áll az energiahordozók kereskedelemével foglalkozó sok kis cég mögött, amelyek bevételeiket az adott ország belpolitikájának befolyásolására is használhatják. Szerinte Magyarországon azt beszélik, hogy az oroszok magyar személyiségeket is megvásároltak, s ezt ki kellene vizsgálnia a magyar kormánynak és az Európai Uniónak. A Népszabadságnak arra a kérdésére, hogy ki állít ilyesmit, és milyen magyar személyiségekről lenne szó, Kupchinsky azt felelte, hogy később elküldi a rendelkezésére álló forrásokat, ez azonban huszonnégy órán belül még nem történt meg.

A konferencia első napján, hétfőn a The New York Times szerkesztőségi cikkben hívta fel a figyelmet az Amerikában kibontakozó oroszellenes hullámra. A The Washington Postban Henry Kissinger volt külügyminiszter úgy vélte, hogy Oroszországban hagyományos a tekintélyelvű, centralizált, bürokratikus kormányzásra való hajlam, amely most a globalizációval ütközik, és átalakulóban van.

Európai csalódásról ír a Die Presse

Forrás: [origo]
Swoboda nyomást gyakorolna a kormányra

Az Európai Unióban aggódnak a földgázellátásban képviselt oroszbarát magyar álláspont miatt - írta szerdán a Die Presse. A konzervatív osztrák napilap szerint ez az álláspont az EU-ban "némi csodálkozást, hogy ne mondjuk, csalódást keltett". "Európa négy legfontosabb energiaprojektjének egyike, a Nabucco gázvezeték, amely 2012-től a Kaszpi-tengeri térségből Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át Ausztriáig és Nyugat-Európáig szállítana földgázt, meghiúsulhat a budapesti álláspont miatt. Különösen Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöknek az a kijelentése keltett csalódást, melyben a Nabuccót álomnak, viszont a Gazprom orosz állami konszern ellenprojektjét, a Kék Áramlatot realitásnak nevezte" - folytatódik a cikk.

Az EU ezzel szemben szeretne az orosz gázellátástól függetlenebbé válni, és előnyben részesíti az OMV (osztrák gáz- és olajipari vállalat) által tervezett Nabucco-vezetéket, amely Iránból, a Kaszpi-tenger melletti régióból, sőt az arab térségből szállítana földgázt Európába - folytatódik a cikk. Hannes Swoboda osztrák szociáldemokrata európai parlamenti képviselő (az EP szocialista frakciójának alelnöke) kedden felszólította az Európai Bizottságot és az osztrák kormányt is, hogy növelje a nyomást Magyarországra. "A Gazprom és Putyin orosz elnök nem is kívánhatná az európai energiaellátás jobb megzavarását, mint a tervezett gázvezetékről való magyar lemondást" - idézte a lap Swobodát.

Az osztrák lap hozzáteszi: Magyarország mindazonáltal hivatalosan még a Nabucco-projekt mögött áll, amint azt a budapesti osztrák nagykövetség megkeresésére két héttel ezelőtt válaszolták. A Mol magyar olajvállalat, amely a Nabucco-konzorcium egyötödének tulajdonosa, nemrég cáfolta azokat a spekulációkat, hogy Magyarország már döntött volna a Kék Áramlat mellett. Az OMV ennélfogva nem látja veszélyben a tervet - írta a Die Presse.

[origo]/MTI