Kezdődhet az alapkamat csökkentése

Vágólapra másolva!
Ősztől jelentősen csökken az infláció, a forint tartósan erős marad, így a második negyedévben megkezdődhet a jegybanki alapkamat csökkentése - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legújabb előrejelzésében. A prognózis szerint a reálkeresetek idén 3-3,5 százalékkal mérséklődnek, és lassul a gazdasági növekedés.
Vágólapra másolva!

A legfrissebb adatok szerint az infláció februárban 8,8 százalékos volt, ez valószínűleg nagyjából az idei tetőzést is jelenti. A háztartási energia és az élelmiszerek áremelkedése az első két hónapban két számjegyű volt, a tartós fogyasztási cikkek ára viszont csökkent.

Részben a forint ingadozási sávjának megszüntetésére irányuló spekuláció magyarázza a forint látványos márciusi erősödését, de szerepe volt ebben a szlovák korona felértékelésének, a belpolitikai feszültség enyhülésének, a kedvező hazai és régiós makrogazdasági híreknek, valamint a magas forintkamatoknak is.

Januárban a bruttó keresetek 7,1 százalékkal, a nettó keresetek 0,9 százalékkal voltak magasabbak a 2006 januárinál, a reálkereset viszont 6,4 százalékkal csökkent. A bruttó keresetek dinamikája meglehetősen gyors, a bruttó és nettó keresetek közötti olló viszont erősen szétnyílt.

Nagy a különbség a verseny- és a költségvetési szektor között is, az előbbinél 10,4, az utóbbinál 5,6 százalékos emelkedés következett be. A januári adatok számos egyszeri tényezőt tükröznek, az év egészében 3 százalék körüli nettó keresetnövekedés várható.

Az államháztartás első kéthavi hiánya magas volt, de a kormányzati prognózisnál kisebb, ami lehetővé tette az éves kormányzati prognózis gesztusértékű, 0,1 százalékpontos csökkentését. A GKI Zrt. szerint ennél is valamivel kisebb, a bruttó hazai termék (GDP) 6,5 százaléka körüli hiány lesz elérhető. Az alapkamat már valószínűleg a második negyedévben csökkenhet, s az év végére 6-6,5 százalék százalékra mérséklődhet.

A külső egyensúly 2006-ban jelentősen, a vártnál is jobban javult; a hiány 0,8 milliárd euróval kisebb lett a 2005. évinél. A beáramló külföldi tőke azonban kevesebb, míg a magyar tőkeexport magasabb lett a korábbinál.

Az iparban januárban folytatódott a tavalyi, 10 százalék körüli, exportorientált növekedés. A meleg időjárásnak köszönhetően az energiatermelés 3,5 százalékkal csökkent, az építőanyagipar kibocsátása viszont 60 százalékkal emelkedett. Az építőipari termelésen ez nem érződött, ennek volumene 3 százalékkal csökkent, igaz, egy még nagyon magas 2006 januári szinthez képest.

A magyar export és import is 20 százalék körüli ütemben emelkedett januárban, ami kimagaslóan gyors ütem. Az első hónapban viszont még nem volt tapasztalható a kivitel elmúlt években megszokott, behozatalnál gyorsabb növekedése. Az év egészében azonban ez várható, mivel a belföldi felhasználás lassan nő, a cserearányok elmúlt években tapasztalt romlása pedig megáll. A kiskereskedelmi forgalom dinamikája tovább lassult, januárban már alig haladta meg az 1 százalékot.