Könnyebb lesz felmondani a hűségszerződést

Vágólapra másolva!
A Nemzeti Hírközlési Hatóság szabályozni szándékozik a fogyasztók választási szabadságát korlátozó, úgynevezett hűségszerződések felmondását. Az új tervezet mind az öt nagy vezetékestelefon-szolgáltatóra vonatkozik, már csak az Európai Bizottságnak kell rábólintania.
Vágólapra másolva!

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) Tanácsa a vezetékestelefon-hálózathoz való hozzáférés kiskereskedelmi piacaira vonatkozó határozattervezetében kimondja, a fogyasztók indokolatlan megkülönböztetésének minősül, ha a határozott idejű szerződés felmondását a szolgáltató a szerződés teljesítése során nyújtott kedvezményekkel, illetve a teljesítésre fordított költségekkel nem arányos és nem indokolt feltételekhez köti.

A kedvezményes ajánlat nem irányulhat a fogyasztó "röghöz kötésére", vagyis arra, hogy esetleges későbbi, kedvezőbb ajánlatokat ne tudjon elfogadni. A tanácsnak nem célja a határozott időre szóló kedvezményes ajánlatok megtiltása, de ezek a határozat hatályba lépését követően már nem tartalmazhatnak a fogyasztók választási szabadságát korlátozó feltételeket, illetve a választást csak aránytalan költségekkel lehetővé tevő kitételeket.

Mivel a határozott idejű szerződés keretében való díjcsomagváltás, illetve szerződésfelmondás feltételei (általában kötbérfizetési kötelezettségek) és a szerződés ideje alatt kínált kedvezmények egyaránt eltérőek, ezért a hatóság mindig csak egyedi esetekben tudja a feltételek indokoltságát és arányosságát vizsgálni.

A tanács a kiskereskedelmi piacok elemzése során mind az öt egykori monopolszolgáltatót jelentős piaci erejű (JPE) szolgáltatónak minősítette. Az Emitel, Hungarotel, Invitel, Magyar Telekom, Monortel cégekre mint JPE-szolgáltatókra a tanács a fogyasztók indokolatlan megkülönböztetésének tiltása mellett további két kötelezettséget is kirótt. Ez utóbbi két kötelezettség az előző (2005-ben hozott) határozatban is szerepelt.

Ezek szerint továbbra is kötelező marad a közvetítőválasztás biztosítása, és tiltott lesz az indokolatlanul magas díjak alkalmazása. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az érintett szolgáltatók az elkövetkező években, éves átlagban nem emelhetik az adott évben mért fogyasztói áremelkedésnél nagyobb mértékben az egyszeri bekapcsolási, illetve a havi előfizetési díjat.

A határozattervezetet az érintettek a Hírközlési Értesítőben való megjelenést követő huszadik napig véleményezhetik. A konzultációt követően a tanács a véglegesített határozatot megküldi az Európai Bizottságnak, és egyetértés esetén a végleges határozatot kihirdeti.

Az [origo] kiadója a T-Online, amely a Magyar Telekom csoport tagja.