Csányi kétmilliárdos profitot vár 2010-re

Vágólapra másolva!
Kétmilliárd eurós adózás előtti profitot vár Csányi Sándor az OTP-csoporttól 2010-re. A bankvezető csalódást érezne, ha a külföldi leányok profitja nem nőne évi 40 százalékkal - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Az OTP elnök-vezérigazgatója pontosította - egyben meg is erősítette - a néhány elemző által hitetlenkedéssel fogadott, csütörtöki szavait a bankcsoport 2010-re várható eredményéről. A 2-2,5 milliárd eurós, nagy port felvert eredmény-előrejelzés adózás előtt értendő, és a felső érték függ az esetleges későbbi akvizícióktól.

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján nem lehet pontosan tudni, milyen adóelőírások lesznek érvényben 2010-ben, de ha a jelenlegi 16 plusz 4 százalékos magyar társasági adóval számolunk - a banki különadó költségnek számít -, akkor a mostani 255 forintos eurókurzussal, mintegy 410 milliárd forintos adózott eredmény jön ki 2010-re.

Az OTP elnöke elmondta, hogy a 2007-es tervek ugyan még nem véglegesek, de a külföldi érdekeltségektől adózás előtt, mintegy 70 milliárd forintos eredményt vár a csoport vezetése. "Nagyon csalódott lennék, ha a következő három évben ez nem nőne legalább évi 40 százalékkal" - tette hozzá, és emlékeztetett az orosz és az ukrán bankpiac dinamikus növekedésére. A bankcsoport 2007-ben nem tervez további akvizíciókat, azonban 2008-ban és 2009-ben - ha talál alkalmas célpontot - minden bizonnyal folytatja a terjeszkedést. Ezzel kapcsolatban Csányi utalt arra: nem állította, hogy megfelelő vételi lehetőségek esetén nem nyúlnának a részvénykibocsátás eszközéhez.

A további akvizícióktól és a hozzájuk valószínűleg kapcsolódó részvény-kibocsátástól el is tekintünk és csak a Csányi által 2010-re említett eredménysáv alsó szélével számolva, a bank 2010-es részvényenkénti eredménye (EPS) 1465 forint. Figyelembe véve, hogy a térségben működő, némelyik bank egy részvényre jutó eredménye (P/E) rendszeresen eléri a 15-öt, illetve hogy a piac a hosszú távon is fenntartható növekedést prémiummal szokta jutalmazni, egyáltalán nem irreális akár 14-15-ös P/E-vel számolni.

Ebben az esetben 2010-re, a szakértők szerint 20 500-22 000 forint közötti árfolyam adódna, amelynek a felső értéke már gyakorlatilag beleesik abba a 25-30 milliárd eurós kapitalizáció-tartományba, amelyet Csányi - ugyancsak sok elemző elképedésére - 2010-re lehetségesnek tart. Az utóbbi években egyébként jó pár példa volt arra, hogy a bank tényleges teljesítménye sorra rácáfolt az elemzői szkepszisre.