Nő a nemzetgazdasági beruházások mértéke

Vágólapra másolva!
Az idén az első félévben összesen 1774 milliárd forintot költöttek beruházásra, így azok volumene - az előzetes számítások alapján - 1,8 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
Vágólapra másolva!

A második negyedévben a beruházások volumene 3,6 százalékkal elmaradt az előző évi bázistól. Folyó áron, a beruházások teljesítmény-értéke 996,3 milliárd forintot tett ki. Az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított index szerint - a csökkenés 0,1 százalék volt.

Az első félévben az építési beruházások 2,6 százalékkal nőttek, a második negyedévben viszont 6,8 százalékkal visszaestek az egy évvel korábbihoz képest. A gépberuházások volumene az első hat hónapban 2,7 százalékkal, áprilistól-júniusig pedig 1,9 százalékkal emelkedett.

A legnagyobb súlyt képviselő ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban 3,7, illetve 9,4 százalékos a csökkenés az első félévben, illetve a második negyedévben. E nemzetgazdasági ág tartalmazza a lakásberuházásokat is.

A szállítás, raktározás, posta és távközlés második negyedéves 7 százalékos visszaesését az út- és autópálya-építések volumenének csökkenése okozta, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a beruházások teljesítményértéke nem érte el a tavalyi szintet. Az első félévben azonban ebben a nemzetgazdasági ágban 18 százalékos növekedést regisztráltak.

Az egyötöd súlyt képviselő feldolgozóiparban a második negyedévben 5,5 százalékkal, az első félévben 7,1 százalékkal csökkentek a beruházások. Visszaesés következett be a közepes súlyú ágak közül a kereskedelemben, valamint a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás nemzetgazdasági ágban is a második negyedévben.

A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül kiemelkedően, 47,2, illetve 46,7 százalékkal nőtt a közigazgatás beruházása, amihez az árvízvédelmi beruházások nagymértékben hozzájárultak. Jelentősebb beruházások az oktatásban a felsőfokú intézmények épületeinek felújításában és bővítésében valósultak meg. Ebben az ágazatban a második negyedévben 18,9 százalékos volt a bővülés.

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 18,2 százalékos második negyedéves növekedésében a szállodák építése a meghatározó. A mezőgazdasági beruházások volumene április-júniusban az első félévben ugyanakkor 6,4 százalékkal csökkent. A második negyedéves változást elsősorban az erő- és munkagépek beszerzésének támogatásnövekedése idézte elő - áll a KSH jelentésében.