Ötven bázispontot emelt a jegybank

Vágólapra másolva!
Ötven bázispontos kamatemelésről döntött hétfőn a jegybank monetáris tanácsa. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A monetáris tanács megfelelőnek és megvalósíthatónak ugyanakkor bizonyos tekintetben kockázatosnak látja a konvergenciaprogramot. A jegybank szeirnt 2007-ben átlagosan 7 szézalékra nő majd az idén 3,8 százalékos infláció.
Vágólapra másolva!

Ötven bázisponttal emelte meg a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az irányadó alapkamatot hétfői ülésén, így az jelenleg 7,25 százalékon áll. A jegybank szerint az utóbbi idők deficitcsökkentő lépései jelentősen átrajzolták a magkrogazdasági pályát, ezért kellett jelentősebben emelni az alapkamatot.

A monetáris tanács szerint a kiigazítás miatt a következőkben az eddiginél erősebb inflációra számíthatunk. A jegybank 3,8 százalékosra módosította a 2006-os év inflációs várakozásait. Ugyanakkor a konvergenciafolyamat során a 2007-re várják a legmagasabb, 7 százalékos inflációt. A jegybank szerint 2008 év végére csökken majd az infláció 4 százalék közelébe,. de még ez is jelentősen meghaladja az inflációs célt. Az MNB szerint ezzel párhuzamosan 2,5 százalékra - tehát a potenciális növekedés alá - csökken a GDP növekedése a következő években.

A Magyar Nemzeti Bank szerint amennyiben megvalósulnak a konvergenciaprogramban felsorolt intézkedések, az jelentősen csökkentheti az egyensúlyi kockázatokat. Az MNB számításai szerint a GDP 6 százalékával csökken majd az állam finanszírozási igénye. A jegybank ugyanakkor figyelmeztetett: jelentős kockázatok övezik az alappály a megvalósítását. Ilyenek például a kétéves bér befagyasztás és létszámleépítés a közszférában, a költségvetési intézmények kiadásainak zárolása. Ugyanakkor szintén inflációs kockázatot hordoz magában a szabályozott árak - különös tekintettel a gáz árára - átalakítása.

Az elemzők is ennyit vártak

"Folytatja a jegybank a megkezdett kamatemelést" - vélekedett a monetáris tanács hétfői ülése kapcsán Barcza György, az ING Bank elemzője. Barcza ötven bázispontos emelést tart valószínűnek. Az elemző szerint a jövő évre várható kedvezőtlen infláció, és a konvergencia program kapcsán kialakult bizonytalanságok: a hatósági árak, az ártámogatási rendszerek átalakítása indokolja a kamatemelést.

Barcza György szerint a konvergenciaprogram új stratégiát sejtet: a kormány most olyan adatokat tett közzé, amelyek a következő években mindenképpen tarthatóak lesznek, ezzel visszaállíthatják a befektetői bizalmat az ország iránt. Barcza szerint jelenleg fontosabb a hitelesség helyreállítása, mint felelőtlen vállalásokkal berohanni az euróba. Ű

Az ING elemzője optimizmusának adott hangot: mivel a hiánycél a jövő évre nem túl ambiciózus, lehetséges, hogy a pálya jobban alakul majd a vártnál, ami további deficitcsökkenést jelenthet.

Ötven bázispontos emelésre számít a monetáris tanács hétfői ülésén Vojnuts Tamás az OTP elemzője. Vojnits szerint a jövőre várhatóan megszaladó infláció miatt a jegybank 7,5 százalékra emeli az év végéig az alapkamatot. Vojnits azt sem tartja kizártnak, hogy most csak negyed százalékos emelés lesz, viszont ez esetben a jegybank a későbbiekben lesz kénytelen nagyobbat emelni.

Az OTP elemzője szerint a kormány által pénteken közzé tett konvergencia-terv reális számokat tartalmaz a 2006-2007-es évre, és a 2008-as adatok is tarthatónak tűnnek. Vojnits Tamás szerint a konvergenciaprogramot a következő években többször is aktualizálni kell majd, ez azonban megszokott gyakorlat.

Veszélyesnek tartja a forintra nézve a hetet Hont András, a Hamilton Tőzsdeügynökség elemzője. Hont szerint a beárazott ötven bázispontos emelés mellett az inflációs előrejelzés is komoly hatással lehet a forintra. Hont szerint amennyiben a jegybank ötven bázispontnál kevesebbet emel, a hét végére a forintárfolyam 280 fölé gyengülhet az euróval szemben.

A héten esedékes az európai jegybank kamatdöntése, és az USA-ban is kamatemelés várhat - ez mind-mind kedvezőtlenül hat a régiós valuták piacára. Hont András szerint a konvergenciaprogram közzététele csak az egyik tényező, amely a héten a forintárfolyamot meghatározza.

Az üzletkötő felhívta a figyelmet arra, hogy a konvergenciaporgramban tervezett fiskális reformok jelentősen lassíthatják a gazdaságot, amely viszont növeli az inflációt. Az infláció növelésére valószínűleg további jegybanki kamatemelés lesz a reakció Hont szerint, amely a vártnál tovább lassítja majd a gazdaságot.