Sokáig sérülékeny marad a forint

Vágólapra másolva!
A leminősítés lehetőségéről szóló pletykák hatására hétfőn hirtelen mintegy 1,5 százalékot veszített értékéből a forint. Elemzők szerint a forint még sokáig sérülékeny marad, és nagyobb lesz az esély a gyengülésre, mint az erősödésre. Hosszabb távon viszont a szakértők szerint ismét megerősödhet a nemzeti valuta.
Vágólapra másolva!

Hosszabb stabilitást követően hétfőn hirtelen, mintegy 1,5 százalékkal, 270 forintról 274 forint közelébe emelkedett az euró árfolyama a bankközi devizapiacon. A kurzus a nap végén sem csökkent sokkal 273 forint alá. Korábban majdnem két héten keresztül 270 forint közvetlen közelében volt az árfolyam.

A kedden reggel közzétett második negyedévi GDP-adatok a várt 4,2 százalékhoz képest csak 3,6 százalékos bővülést mutattak, ami csalódást okozott a piacon. A forint gyengülni kezdett, az euróval az adat megjelenése előtt 273,50/70 forinton kereskedtek, utána pedig 274,10/20 forintra erősödött az uniós valuta.

A kereskedők elmondták hogy a feltörekvő piacokról is negatív hatások érik a magyar valutát, az euró akár 275 forintig is eljuthat.

Elsősorban Magyarország adósságállománynak várható leminősítéséről szóló pletyka rendítette meg a nemzeti valuta értékét - mondta az [origo] Üzleti Negyedének Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Tőle azt is megtudhattuk, hogy egy piaci szereplő egyetlen megbízása is alkalmas volt arra, hogy ilyen mértékben elmozdítsa a forint árfolyamát a piacon. A Moody's egyébként közben azt hozta nyilvánosságra, hogy októberig, az önkormányzati választások utánig vár ilyen jellegű döntésével.

A szakértők arra számítottak, hogy Moody's Investors Sercive heteken belül leminősítheti a magyar devizaadósságot. A Moody'snál ugyanis három fokozattal kedvezőbb a magyar devizaadósság besorolása, mint a Standard & Poor'snál és a Fitchnél. A piaci vélekedést befolyásolja, hogy a Standard & Poor's (S&P) negatív, leminősítést valószínűsítő kilátást tart fenn a magyar besorolásra.

A leminősítéssel kapcsolatos várakozások a konvergenciaprogram benyújtásának közeledte miatt erősödtek fel. Leminősítésre ösztönözheti ugyanis a hitelminősítőket, hogy a kormányfő augusztus 4-én bejelentette: a konvergenciaprogram nem tartalmaz konkrét euróbevezetési céldátumot.

A leminősítéssel kapcsolatos pletykától függetlenül, a következő hónapokban nagyobb az esélye a forint gyengülésének, mint erősödésének - állítja Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Az elemző szerint az utóbbi hetek alacsony forgalma is hozzájárul a forint árfolyamának sebezhetőségéhez.

A következő hetekben több esemény is jelentős hatást gyakorolhat a forint árfolyamára - véli az Erste Bank elemzője. Szerinte a hónap végére várt 0,25 vagy 0,50 százalékos jegybanki kamatemelés elmaradása a forint kisebb mértékű, átmeneti gyengüléséhez vezethet.

Ennél sokkal nagyobb mértékű és hosszabb ideig tartó kedvezőtlen hatása lehet a forint árfolyamára, ha az Európai Unió irányítói nem fogadják el, vagy a piac meghatározó szereplői nem tartják hitelesnek a szeptember 1-jére elkészülő konvergenciaprogramot.

Jelentősen gyengítheti még - a többi feltörekvő ország valutájával együtt - a forintot is a közel-keleti konfliktus kiéleződése vagy továbbterjedése is.

Forrás: MTI
Jövő márciustól ismét csökkennni kezdhet az euró árfolyama

A felsorolt veszélyek ellenére az euró árfolyam a következő hetekben várhatóan 270 és 276 forint között alakul majd - véli Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Szerinte a hó végére várt jegybanki kamatemelés elmaradása esetén 275 forintig, 0,25 százalékos emelés esetén 273 forintig nőhet az európai valuta kurzusa.

Ennél jelentősebb forintgyengülést okozhat azonban szerinte a konvergenciaprogram elutasítása vagy a devizaadósság leminősítése. Ilyen esetben hirtelen 2 forinttal, néhány nap alatt pedig 4-5 forinttal emelkedhet az euró árfolyama.

Németh Dávid úgy véli, a kedvezőtlen események nem következnek be, ha az államháztartási és a külgazdasági egyensúly javul, jövőre a jelenleginél alacsonyabb euróárfolyam is kialakulhat. Szerinte a következő évben 260 és 276 forint között ingadozhat az euró kurzusa, és az idei év végén 265 forinthoz közeli, a jövő év végén 260 és 265 forint közötti árfolyam kialakulását is elképzelhetőnek tartja.

A forint először gyengül, majd később erősödik a következő esztendőben - állítja Vojnits Tamás, az OTP Bank vezető elemzője. Szerinte az infláció várható növekedésével párhuzamosan a forint gyengülésére és az euró árfolyamának emelkedésére lehet számítani.

Jövő márciustól azonban már a bázisadatok emelkedése miatt is indokolt lesz a drágulás ütemének csökkenése, és remélhetően a költségvetési megszorítások is javítják majd a külső és a belső gazdasági egyensúlyt. A szakember ezért a jövő év második felében már a forint erősödésére számít. Vojnits Tamás úgy véli, az euró árfolyama a jövő év második felében a jelenlegi szintjére vagy akár valamivel az alá is csökkenhet.

Giczi József