A biztosítási szektor gyorsabban nő a GDP-nél

Vágólapra másolva!
A biztosítók összesített díjbevétele csaknem meghatszorozódott, 119 milliárdról 686 milliárdra emelkedett 1995 és 2005 között - derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) évkönyvéből.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt 10 évben a magyar bruttó hazai termék (GDP) 5689 milliárd forintról 21 785 milliárdra - közel négyszeresére - nőtt.

A MABISZ adatai szerint meghatszorozódott ez idő alatt az egy főre jutó éves biztosítási díj is, amely az 1995. évi 11 635 forint után a múlt évben már 68 056 forint volt. Az életbiztosításoknál nyolcszoros, míg a nem életbiztosításoknál csak négy és félszeres a növekedés.

A biztosítók rangsorának első három helyén nem történt változás. Továbbra is a piac egynegyede az Allianzé. A múlt évi díjbevétele 172 milliárd forint volt. Második helyen a Generali-Providencia áll 106 milliárddal, míg harmadik a csak személybiztosítással foglalkozó ING Biztosító 85 milliárdos díjbevétellel. A múlt évben helyet cserélt az OTP Garancia és az Aegon. A negyedik helyre került OTP Garancia díjbevétele 76 milliárd, míg az ötödik Aegon 72 milliárd forintot ért el.

A magyar biztosítási szektor 68,8 milliárd forint adózás előtti és 58,8 milliárd adózott eredménnyel zárta 2005-öt.

Az életbiztosítások díjbevétele 302 milliárd forintot tett ki 2005-ben. A szerződések száma csaknem hárommillió. A díjbevételből 115 milliárd jutott a hagyományos vegyes életbiztosításokra, és 134 milliárd forint a befektetéshez kötött életbiztosításokra. A befektetések iránti érdektelenségre utal, hogy amíg a hagyományos szerződések száma csaknem 1,3 millió darab volt, addig a nagyobb díjbevételt eredményezett befektetéshez kötött életbiztosítások díjbevételét 684 ezren fizették be. Vagyis aki befektetésként kezeli ezt a biztosítást, az közel dupla annyi pénzt helyez el, mint aki - hagyományosan - magáról vagy hozzátartozójáról akar gondoskodni életbiztosítással.

A 366 milliárdos nem életbiztosítási díjbevétel minden harmadik forintja a gépjármű kötelező felelősségbiztosításból származik. További 100 milliárdot hoz a casco a biztosítóknak, így az autókból származik a nem életbiztosítási díjbevétel közel kétharmada. Nagyobb tétel még a lakossági vagyonbiztosítás (62 milliárd), a vállalkozói vagyonbiztosítás (46 milliárd) és az általános felelősségbiztosítás 16 milliárd forintos díjbevétele.