Az OMV kifogásolja a Mol bosnyák szerződését

Vágólapra másolva!
Az OMV problémásnak tarja a boszniai Energopetrol benzinkúthálózat eladását a horvát-magyar INA-Mol konzorciumnak, ezért levélben panasszal fordult a boszniai állami privatizációs ügynökséghez. A levélben az osztrák olajtársaság kételyeinek ad hangot azzal kapcsolatban, hogy az INA-Mol konzorciumnak való értékesítés versenyszempontból valóban a legjobb megoldást jelenti-e Bosznia számára.
Vágólapra másolva!

Az OMV-nek nem áll szándékában késleltetni az Energopetrol-eladás hamarosan várható lezárását, és jogi eszközökkel sem kívánja kikényszeríteni a pályázati kiírás megismétlését. Ha azonban a kiírást megismételnék, az OMV-nek szándékában áll újból pályázni, tették hozzá.

Több mint egyéves tárgyalássorozat után az INA-Mol 50-50 százalékos konzorciuma a múlt csütörtökön aláírta a bosznia-hercegovinai föderáció kormányával a legnagyobb boszniai benzinkúthálózat, az Energopetrol 67 százalékának megvételéről szóló szerződést, tőkeemelés keretében.

A boszniai kormány júliusban hagyta jóvá a 66 töltőállomással rendelkező Energopetrol többségi tulajdonának eladását a magyar Mol és a horvát INA olajvállalat konzorciumának.

A konzorcium 10,2 millió boszniai márkát (6,7 millió dollár) fizet a 67 százaléknyi tulajdonrészért, továbbá a tőkeemelés révén 60,195 millió boszniai márkát adósságszolgálatra, valamint 150 milliót beruházásokra költ a következő három évben.

Az Energopetrol 1059 alkalmazottja foglalkoztatásának biztosítására 4,5 millió boszniai márkát használnak fel - áll a Mol Rt. által az aláírásról kiadott közleményben.

Az Energopetrol megmaradó részéből 22 százalék állami tulajdonban, 11 százalék pedig kisbefektetők kezében marad.

A kormánydöntést a következő lépésben jóvá kell hagynia az Energopetrol részvényeseinek, erre előreláthatólag augusztus végén kerül sor.