Elmaradhat az OTP romániai terjeszkedése

Vágólapra másolva!
Finiséhez érkezett a CEC-ért folyó versenyfutás, ám az OTP ajánlata a hírek szerint meglehetősen fukat. Ha nem jön össze a CEC-vétel, bizonyosan nem lesz részvénykibocsátás, bár az 1,2 milliárd eurós eddigi számla kifizetéséhez fel kell használni a saját részvényeket.
Vágólapra másolva!

Kedd óta folynak a tárgyalások Bukarestben a román kormányzat és a CEC-re pályázó két bank, az OTP és a görög Etniké Trapeza között a vásárlási szerződés feltételeiről. Román lapértesülések szerint árnyalatnyival talán a görögök tűnnek esélyesebbnek, mivel nagyobb a tőkeerejük és - szemben a magyar aspiránssal - az utóbbi hónapokban nem vásárolták túl magukat - írja a Napi Gazdaság.

A lap értesülései szerint az OTP - bár rendkívül komolyan veszi a román bankszektort számára érdemben megnyitó lehetőséget - inkább fukar, mint túlzottan bőkezű végső ajánlatra készül. Ennek csak egyik oka, hogy valóban túlköltekeztek -a három szerb, orosz és ukrán bank eddig 1,2 milliárd euróba került és még futnak egy újabb ukránért-, a másik, hogy a CEC nem annyira vonzó falat, mint például a Raiffeisen Ukraine volt.

Megfigyelők szerint az 1400 egységből álló CEC-hálózatból legfeljebb 8-900-at érdemes megtartani, a tömeges bezárások ugyanakkor komoly költségtételt jelentenek. A bank informatikai rendszere is megérett az alapos fejlesztésre. Érdemi eredmény-javulásra a következő két-három évben aligha lehet számolni a CEC-től, miközben például a 650 millió euróba került, minden másnál drágább ukrán bank idén lehet, hogy 55-60 millió euró profitot hoz.

Az ukrán leány vételárát novemberben kell kifizetni a Raiffeisennek, így az OTP vezérkara már törheti a fejét a finanszírozás módozatain. A modern pénzügyi eszközök széles skáláján válogathatnak. A csaknem 20 millió saját részvény eladása szinte biztosra vehető, ám az is bizonyos, hogy nem öntik a piacra a 120 milliárd forint értékű pakettet.

Ha nem sikerül megszerezni a CEC-et, abban az esetben az OTP feltehetően nem folyamodik részvényhígulással járó tőkebevonáshoz, vagyis nem lesz részvénykibocsátás.