A hamisítók kedvenc bankjegyei

Vágólapra másolva!
Idén, az első félévben leginkább a 20 eurós bankjegyet hamisítják, noha az elmúlt év végéig a hamisítók körében az 50 eurós számított a legkedveltebb címletnek - áll az Európai Központi Bank (EKB) most kiadott jelentésében. Összesen 300 ezer darab hamis euró bankjegyet vontak ki a forgalomból az első félévben.
Vágólapra másolva!

A hamis 20 és 50 eurós bankjegyek együttesen, az összes forgalomban lévő hamis bankjegy 80 százalékát tették ki 2006 első félévében, a hamis 100 eurós címletek aránya, az összes hamis bankjegy 12 százaléka. Az EKB által közölt idősorból kiolvasható az is, hogy amíg 2003 első félévében 231 ezer darab hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból, addig az azóta eltelt félévekben ez a szám 287-312 ezer darab közötti ingadozik.

Az EKB adataiból kiderül: a 300 ezer darab hamis címlet, a forgalomban lévő valódi bankjegyek számának (2006 első félévében, átlagosan 10,1 milliárd) fokozatos növekedése mellett értékelendő. A forgalomból kivont hamis bankjegyek túlnyomó többségét (98 százalékát) az euróövezeten belül találták. A hamis bankjegyek alig több mint egy százaléka származik az euróövezeten kívüli EU-tagállamokból, a világ többi részéről pedig valamivel kevesebb mint egy százalék.

Az EKB és az euróövezet 12 nemzeti központi bankja ismételten felhívja a közvélemény figyelmét arra, hogy legyen óvatos és győződjön meg a birtokába kerülő bankjegyek valódiságáról.

Valamennyi hamis euró bankjegyet könnyen meg lehet különböztetni a valódiaktól az euró rendszer információs anyagaiban, valamint az EKB weboldalán, illetve az euró rendszer nemzeti központi bankjainak weboldalain ismertetett egyszerű, a "Tapintsuk meg - vegyük szemügyre - mozgassuk meg" mottóra alapuló próba segítségével. Ha egy bankjegy valódiságát illetően kételyei lennének, javasoljuk, hogy a gyanús bankjegyet hasonlítsa össze egy olyan példánnyal, amelyről tudja, hogy eredeti - fogalmaz közleményében az EKB.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2006 első felében 5565 forgalomból lefoglalt forint hamisítványt vizsgáltak. Az MNB féléves jelentésében közli, hogy a leggyakrabban hamisított címlet továbbra is az 1000 forintos, amely az összes hamisítvány 74 százaléka.