Kevesli a piac a kamatemelést

Vágólapra másolva!
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal emelte az alapkamatot, a fokozódó kockázatokkal indokolva döntését. A kamatszint jelenleg 6,25 százalékos, ezt megelőzően kilenc hónapig pihent 6 százalékon. A monetáris tanács üdvözölte, de bírálta is Gyurcsány Ferenc megszorításokat tartalmazó csomagját. Az euró ára 276 forint fölé kúszott.
Vágólapra másolva!

A monetáris tanács 25 bázisponttal 6,25 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén - közölte a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.

A monetáris tanács döntését azzal indokolta, hogy az inflációs folyamatokról megjelent legfrissebb információk és a kormány által bejelentett intézkedéscsomag várható hatásai markáns felfelé irányuló kockázatokra utalnak. Mindemellett a főbb nemzetközi piacokon egyre emelkedő hozamok és a magyar gazdaság továbbra sem egyértelmű kockázati megítélése következtében tovább mérséklődött a forinteszközök iránti befektetői kereslet.

Járai Zsigmond jegybankelnök elmondta: a tanács ülésén a 0, a 25 és az 50 bázispontos emelésről szólt a vita. Járai szeirnt azonban monetáris tanács bízik a további strukturális reformokban, azonban a kedvezőtlenné vált nemzetközi környezet mindenképpen kamatemelést sürgetett, így alakult ki a tanácsban a 25 bázispontos emelés konszenzusa. A negyed százalékban nem a kompromisszumkészség, hanem a fejleményeket övező bizonytalanság jelenik meg - jelentette ki Járai.

A testület közleményében üdvözölte a megszorító intézkedéseket, amelyektől az ország nemzetközi kockázati megítélésének javulását, a monetáris mozgástér növekedését és a deficit okozta egyensúlyhiány csökkenését várják. Ugyanakkor a tanács több ponton bírálja is a Gyurcsány-csomagot: az állami bevételek növelése helyett a monetáris tanács a strukturális reformokra helyezné a hangsúlyt, hogy a kiigazítás hatásai hosszú távon megmaradhassanak.

A monetáris tanács szerint a csomaggal nagy mértékben javul majd a fizetési mérleg egyensúlya, és csökken az ország sebezhetősége. Ugyanakkor Járai Zsigmond elmontda: rossz a szigorításokban megszabott irány: az adóemelések lassítják a növekedést, és nincs valódi strukturális reform. Járai elmondta: üdvözli az egyensúlynövelést, de az adóemelést nem.

A tanács számításai szerint a lakosság számára a csomagban foglalt adó és áremelések keresleti sokkot okoznak majd, ennek következtében öt százalékkal csökkennek a nettó bérek a bruttóhoz viszonyítva. Járai Zsigmond szerint különösen kedvezőtlen, hogy a lakosság a különbséget megtakarításaiból fedezi majd.

Járai Zsigmond elmondta: a monetáris tanács reálisnak fogadta el a 9,4 százalékos idei tervezett költségvetési hiányt. Járai Zsigmond tragikusnak nevezte a deficit mértékét, ugyanakkor a jegybankelnök szerint pozitív, hogy ez a szám hitelesnek látszik. A monetáris tanács 2007-re 4,2-5,5, míg 2008-ra 3,5-4 százalékos költségvetési hiányt vár.

Az MNB szerint a kiigazítás hatására 2006-ben az előirányzatnál nagyobb mértékben növekszik majd az infláció. A nemzeti bank szeirnt 3,2-3,4 százalékos lesz. A kiigazító csomag hatása 2007-ben lesz igazán érezhető: erre az évre a monetáris tanács 6-7 százalékos inflációt vár. Az sem kizárt, hogy a hosszú távú hatások mág 2008-ban is érvényesülhetnek, 3,5-3,5 százalékos inflációt okozva. A monetáris tanács szerint ezeket az állam megfelelően szigorú és körültekintő bérpolitikával ellensúlyozhatja.

Nagyobb emelést várt a piac

Az elemzők többsége ennél nagyobb, 50 bázispontos kamatemelést várt. A 6 százalékos kamatszint tavaly szeptember 20. óta volt érvényben. Tavaly az év elején még 9,50 százalék volt a jegybanki alapkamat, amelyet kilenc egymást követő alkalommal csökkentett a Monetáris Tanács.

A forint azonnal gyengülni kezdett, az euró árfolyama hamar 276 forint fölé ugrott, de egyelőre még mindig inkább a kivárás jellemző - állapította meg az emelésre reagálva Hont András, a Hamilton Tőzsdeügynökség elemzője.

Hont András az [origo] kérdésére úgy vélekedett, valószínűleg azért nem az elemzők többsége által várt 50 bázisponttal emelte meg a monetáris tanács az alapkamatot, mert az infláció nagysága ezt még nem indokolja. Vannak ugyan olyan kalkulációk, amelyek szerint a kormány intézkedései hatására az infláció a közeljövőben növekedhet, de az intézkedések egyszersmind lassítani fogják a gazdaságot, ami nem engedi meg a kamat drasztikus emelését.

Meglepte a piacot a mindössze 25 bázispont, ez meg is látszik a forint árfolyamán - mondta Németh Dávid, az ING Bank elemzője, a mintegy másfél forintos gyengülésre utalva. Németh Dávid szerint a döntés kommunikációjában az látszik, hogy a jegybank tart az pénzromlás növekedésétől, mert gyorsan nőnek az inflációs várakozások. A kis léptékű kamatemelés arra utalhat, hogy a tanács kevésbé pesszimista, mint a piac, illetve az apróbb lépések híve.

Az elemző úgy véli, a mostani emelést további lépések fogják követni július-augusztus folyamán, az irányadó kamat 7 százalékig is felmehet, akár egy 50 bázispontos emeléssel. Ez a tendencia ugyanis nemzetközileg is egyre inkább indokolt volna, és így az euró árfolyama visszatérhetne a 270 forintos határ alá. Szerepet játszhat a további kamatemelésekben egy esetleges újabb lemimősítés, a Moody's hitelminősítő részéről - fűzte hozzá Németh Dávid.

Barsi Szabó Gergely - Galambos Péter