Negyedével esett a részvényesek vagyona

Vágólapra másolva!
Csak a bátrabbaknak ajánlják az elemzők a magyar részvények vásárlását jelenleg, annak ellenére, hogy a BUX-index 26 százalékot, az OTP pedig 33 százalékot esett 5 hét alatt. Az árfolyamok esése egyébként nem elsősorban a magyar kormány intézkedései, hanem külföldi hatások miatt történt.
Vágólapra másolva!

Alig több mint 5 hét alatt vagyonuk negyedét veszítették el átlagosan a magyar tőzsdei befektetők, miután az irányadó BUX-index értéke, a május 5-i 25 416 pontos záró értékéről, keddig 18 819 pontra esett vissza. Ez 26 százalékos mínuszt jelent, ami egyértelműen zuhanást jelent, a külföldiek gyors pénzkivonásának eredményeként. Ez azonban nagyon átlagos érték, a különböző papírokba fektető emberek ennél jobban, és rosszabbul is jártak.

Az OTP részvényesek jártak a legrosszabbul

A legnagyobb veszteséget, a vezető papírok közül az OTP tulajdonosai szenvedték el. A bankpapír árfolyama ugyanis, ugyanebben az időszakban 33 százalékkal esett. (Közben azért kifizetett 211 forintos részvényenkénti osztalékot az OTP, ez árnyalja kicsit a képet). Ennek oka, hogy a bankpapírok általában sokkal jobban megszenvedik, a makrogazdasági válságokat, ráadásul az elemzők egyöntetű véleménye szerint a magyar kormány megszorító intézkedései a pénzintézeteket érintik a leginkább a tőzsdei cégek közül. Az OTP részvénye ugyanakkor, a keddi 5500 forintos záró értéken már egyértelműen alulárazottnak tekinthető, ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne eshetne tovább a papír, ha a rossz hangulat kitart.

Forrás: [origo]
A legnagyobb zuhanást az OTP részvényesek szenvedték el

Nem lehetnek boldogok a gyógyszergyártó cégek részvényesei sem, hiszen az Egis 29 százalékkal, a Richter 28 százalékkal értékelődött le a vizsgált időszak alatt. A gyógyszergyári papírok általában biztos pontot jelentek egy-egy válság idején, most azonban ezek a papírok sem tudták kivonni magukat az általános esés alól. Az Egis például egy év alatt (2005 május 5- 2006 május 5) 14 800 forintról emelkedett 33 850 forintig. Ráadásul sokan féltek attól is, hogy a kormány komoly plusz befizetésre kötelezi majd a megszorító csomagjában e cégeket. Ez egyébként egyelőre nem látszik, így kedden már az Egis picit emelkedni is tudott, és a Richter átlag alatt esett.

Sokan vélik úgy, hogy a Mol-papírok jól tartották magukat az esés közben, a vizsgált időszak számai azonban nem ezt mutatják, az olajpapír ugyanis, a kedvező fundamentális környezete ellenére 27 százalékkal esett vissza.

Az osztalékpapírok jól állták a sarat

Az a mostani esésben is egyértelműen kiderült, hogy az osztalékpapírok nagyon jó menekülési útvonalat jelentenek egy komolyabb esés idején. A hagyományosan ilyen részvénynek számító áramszolgáltatók közül, a Démász csak 6,5 százalékot esett. Nagyon jól tartotta magát a Magyar Telekom is egészen a keddi napig, tegnap ugyanis közel 7 százalékot esett vissza az árfolyam. Ez egyébként annak köszönhető, hogy a vártnál magasabb magyar infláció kamatemelési félelmeket indított el, ami nem tesz jót az osztalékpapíroknak sem. Ezzel együtt is azonban a csökkenés mértéke 18 százalékos volt 5 hét alatt, ami jórészt a 70 forintos várható, részvényenkénti osztaléknak tudható be. Az MTelekom egyébként a keddi 811 forintos záró ár mellett már jobb hozamot biztosít osztalékon keresztül, mintha az ember bankban tartaná a pénzét. (70 forintos részvényenkénti osztalékkal számolva, 8,6 százalékos, éves kamatot lehet elérni.)