Nyilvános részvénykibocsátás a Rosneftnél

Vágólapra másolva!
Az orosz állami olajipari vállalat meglévő részvényeit bocsátja piacra részvények és letéti jegyek formájában - olvasható a Rosneft hétfői közleményében.
Vágólapra másolva!

A Rosneft orosz állami olajipari vállalat bejelentette, hogy a moszkvai MICEX és RTS tőzsdéken nyilvános részvénykibocsátást hajt végre, a globális letéti jegyeket pedig a londoni tőzsdén forgalmazza. A cég közleménye szerint a nyilvános kibocsátás részint meglévő részvények forgalmazását foglalja magába (részvények és GDR-ek formájában) a Rosneft anyacége, a Rosneftegaz részéről, részint pedig tőkeemelést a Rosneft részéről.

A Rostneftegaz állami holdingtársaság tavaly 7,5 milliárd dollárnyi kölcsönt vett fel nyugati nagybankoktól, amit a Gazprom monopólium 10,74 százalékos pakettjének megvásárlására fordított, 50 százalék fölé növelve benne a kormánytulajdont. A Kreml szándéka most az, hogy a Rosneft-részvények forgalmazása révén még az év vége előtt kifizethesse a hiteltartozást.

A Rosneft a Rostneftegaz négy hitelnyújtóját, a vállalat rézvényeit 49 százalékban tulajdonló négy hitelezőt, az ABN AMRO Rothschildot, a Dresdner Kleinwort Wassersteint, a JP Morgant és a Morgan Stanleyt bízta meg a kibocsátás szervezésével, az oroszországi, várhatón június 26-a és július 10-e között történő kibocsátást pedig a Sberbank koordinálja. Bankforrások szerint a társaság 13 milliárd dollárnyi forráshoz kíván jutni a kibocsátás révén.

Piaci elemzők feltételezték, hogy a Kreml a G8 (a hét vezető ipari demokrácia és Oroszország) július közepén, Szentpéterváron esedékes csúcstalálkozójának küszöbére időzíti a nyilvános kibocsátás kezdetét. Megfigyelők szerint a kibocsátással a Kreml szalonképessé igyekszik tenni a Rosneftet, amelynek imázsát megtépázta az egykori orosz piacvezető Jukosz politikai hátterű tönkretételében játszott dicstelen szerepe.

A 30 milliárd dolláros adóhátralékkal sújtott Jukosz egykori főegységét, a Juganszkot ugyanis a Rosneft szerezte meg egy 2004. végi kétes kényszerárverés után. Egyúttal a Rosneft tekinthető a Jukosz elleni csődeljárás kezdeményezőjének is, amit a moszkvai döntőbíróság június 27-én indíthat be.