Demján: Azonnali reformokra van szükség

Vágólapra másolva!
A választások után az államigazgatás, az egészségügy és az oktatás azonnali reformjára van szükség annak érdekében, hogy a magyar gazdaság elkerülje az összeomlást - mondta Demján Sándor, a Vállalkozók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke egy keddi üzleti fórumon.
Vágólapra másolva!

A kanadai, amerikai és brit kereskedelmi kamara által szervezett találkozón az elnök ismertette a VOSZ által az új kormány számára összeállított 10 pontos javaslatcsomagot.

Demján Sándor hangsúlyozta: a reformok mellett a járulékok jelentős csökkentését, kiszámítható gazdaságpolitikát és a közbeszerzési szabályok módosítását is szükségesnek tartják. Nem a nyereségadó, hanem a járulékok 50 százalékos csökkentése szükséges ahhoz, hogy a munkavállalók a bruttó bér több mint felét megkapják - mutatott rá. Az üzletember szerint a nemzetközi türelem fogy a magyar gazdaságpolitikával szemben, a nemzetközi pénzintézetek nem fognak várni a reformokra, hanem azonnali lépéseket várnak el.

Demján Sándor szerint a változások véghezviteléhez arra van szükség, hogy a vállalkozók politikai hozzáállása megváltozzon, és kikényszerítsék a reformokat, amelyek nélkül Magyarország az unió "leggyengébb láncszeme" lehet. Szintén a reformok zálogának tartotta, hogy a választások után ellenzékbe kerülő pártok is megszavazzák a szükséges kétharmados törvényeket.

A gazdaság számára az egyetlen megtakarítási lehetőségnek nevezte az oktatás, az egészségügy és az államigazgatási szféra létszámának drasztikus csökkentését. Véleménye szerint ugyanis a közszférában dolgozók több ezermilliárd forintos költséget jelentő, 50 százalékos béremelése "küldte padlóra" a gazdaságot.

A kis- és középvállalkozásoknak nem "pofára osztott" ingyen tőkejuttatásra, hanem kamatmentes vagy kedvezményes kamatozású, hosszú lejáratú, pár ezermilliárd forintos hitelre van szükségük a tőkehiány feloldásához - mondta Demján Sándor. Eltorzult képzési rendszernek nevezte, hogy a diplomák többsége "használhatatlan", véleménye szerint ezt az államilag támogatott és önköltséges szakok arányának újragondolásával lehetne szabályozni.