Romlott a magyar bankok megítélése

Vágólapra másolva!
Hét magyar bank devizaadósi, illetve devizabetéti osztályzatainak kilátását, leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta pénteken a Moody's Investors Service, amely a héten a magyar szuverén adóskockázati besorolás kilátását is negatívra vette vissza az addigi stabilról.
Vágólapra másolva!

A nemzetközi hitelminősítő pénteki londoni bejelentése szerint a banki kilátásrontás a Budapest Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank, az MKB, az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a Magyar Fejlesztési Bank, valamint a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. devizaadósi, illetve devizabetéti osztályzataira vonatkozik.

A Moody's közleménye szerint ezeknek a bankoknak a besorolása - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatnak megfelelően - romlana, ha a magyar szuverén adóskockázati besorolás is romlik.

A cég szerdán jelentette be a közép- és hosszú távú magyar szuverén adósosztályzat kilátásának lerontását stabilról, negatívra. A Moody's akkori közleménye szerint a negatív kilátás a cég által néhány éve azonos szinten egyesített, elsőrendű "A1"-es közép- és hosszú távú szuverén forint- és devizakötvény-osztályzatra, valamint a magyar deviza-bankbetéti országplafonra érvényes, indoka pedig az, hogy a költségvetési hiánycélokat rendre és jelentősen felfelé kell módosítani, és egyelőre a két nagy párt egyike sem mutat elkötelezettséget a közfinanszírozási rendszer rendbetételére.

A magyar bankok kilátásrontásáról szóló újabb, pénteki londoni közleményében a Moody's közvetett utalást tett arra, hogy ha a magyar szuverén adóskockázati osztályzatot rontaná, a visszaminősítés mértéke egy fokozat lenne. A hitelminősítő ugyanis azt írta: ha a jelenleg "A1"-es magyar deviza-bankbetéti országplafon "A2"-re megy vissza, az "A1" szinten nyilvántartott magyar bankok devizabetéti besorolása is "A2"-re változna.

A Moody's külön megjegyezte ugyanakkor, hogy a magyar szuverén adósi kilátásrontás nyomán a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. hosszú távú deviza-besorolása is negatívra változott, jóllehet ennek a banknak most is "A2" a hosszú futamú osztályzata.

A hitelminősítő szerint ezzel szemben az OTP Bank külön nyilvántartott, "A1"-es előresorolt és "A2"-es nem elsőbbségi devizaadósi osztályzatait az esetleges szuverén leminősítés nem érintené, mivel ezeket az adóságokat külföldi szabályozók alapján bocsátották ki.

A Moody's 2002 decemberében minősítette fel jelenlegi hosszú lejáratú betéti és adósi besorolásaikra az általa osztályzatokkal nyilvántartott magyar bankokat, a szuverén magyar adósi osztályzat akkori emelésével összhangban. A cég abban az évben, a helyi valutában jegyzett szuverén adósságok szintjén egyesítette a nyolc, akkor még csak EU-tagjelölt kelet-európai ország bel- és devizaadósságainak besorolásait az euró-konvergenciára hivatkozva.

Magyarország összevont adósi minősítése ezzel az addigi "A3"-ról két fokozattal a jelenleg is érvényes, szerda óta azonban negatív kilátású "A1"-re javult; ez más hitelminősítők besorolási gyakorlatában "A mínusz"-ról "A plusz"-ra történő felminősítéssel egyenértékű.

A Standard & Poor's - január 26-a óta szintén negatív kilátású - "A mínusz", a Fitch Ratings a december elején bejelentett leminősítés óta közepes "BBB plusz" szinten sorolja a mindkettejük által még külön nyilvántartott magyar devizaadósságot.