Negatív kilátás a Moody's-tól is

Vágólapra másolva!
Az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta Magyarország A1 osztályzatú közép-, és hosszútávú forint és devizaadósságát. szerdán a Moody's Investors Service, a romló költségvetési helyzetre hivatkozva, és arra, hogy egyelőre egyik nagy párt sem mutat elkötelezettséget a közfinanszírozási rendszer rendbetételére.
Vágólapra másolva!

A Moody's utoljára 2002 novemberében emelte A1-re Magyarország devizabesorolását az EU csatlakozásra hivatkozva. Az év elején a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's is negatív kilátást adott a magyar adósságra, a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő pedig tavaly decemberben vissza is minősítette közepes befektetői sávba Magyarországot.

A Moody's mostani lépése sem tekinthető meglepetésnek, néhány héttel ezelőtt már piaci pletykák is terjengtek a lépéssel kapcsolatban. Amennyiben a választások után létrejövő új kormány nem ad megfelelő választ a költségvetési kiigazítás szükségességére, a leminősítés mindkét hitelminősítőtől elkerülhetetlen.

Az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta az egyébként magasan elsőrendű szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását szerdán a Moody's Investors Service, a romló költségvetési helyzetre hivatkozva, és arra, hogy egyelőre egyik nagy párt sem mutat elkötelezettséget a közfinanszírozási rendszer rendbetételére. A cég szerint Magyarország nemcsak az euróövezetbe, de annak előszobájába, az ERM-II. átváltási mechanizmusba is csak a jövő évtizedben tud belépni. Londoni elemzői vélemény szerint a Moody's lépése nem okoz tartós forintpiaci megingást.

A Moody's szerdán Londonban és New Yorkban bejelentett lépésével immár az összes nagy nemzetközi hitelminősítő negatív értékelést adott a középtávú magyar költségvetési kilátásokról. A múlt hónapban a Standard & Poor's is negatív kilátást adott a magyar adósságra, a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő pedig tavaly decemberben vissza is minősítette közepes befektetői sávba Magyarországot.

A Moody's szerda délutáni bejelentése szerint a negatív kilátás a cég által néhány éve azonos szinten egyesített, elsőrendű "A1"-es közép- és hosszú távú szuverén forint- és devizakötvény-osztályzatra, valamint a magyar devizabankbetéti országplafonra érvényes.

A kilátásrontáshoz fűzött indoklás szerint az éves államháztartási deficitcélokat időről időre, jelentős mértékben felfelé módosítják. A két nagy párt azonban mostanáig nem mutatott kellő elkötelezettséget a helyi közigazgatás ésszerűsítésére, vagy az egészségügy és az oktatási rendszer reformjára, amivel meg lehetne fékezni az államháztartási költekezést, áll a Moody's közleményében.

A hitelminősítő szerint emellett a szomszédos országok által támasztott, beruházásvonzó célú adócsökkentési verseny miatt Magyarország nem tudna könnyen adókat emelni a költségvetés kiegyensúlyozása végett. Ebben a helyzetben Magyarország csak a gyors gazdasági növekedés teremtette bevételi többletre és a deficiteket finanszírozó külföldi tőkebeáramlásra számíthat, ez a stratégia azonban az elmúlt években nem csökkentette a költségvetési hiányokat.

A Moody's szerint Magyarország belépése az ERM-II. mechanizmusba - amelyben az euróövezeti tagjelölteknek legalább két évet el kell tölteniük a tényleges valutauniós tagság előtt - az eddigi hivatalos nyilatkozatokban foglaltaknál is még messzebbre, a következő évtizedre tolódhat.

Fotó: MTI
az EU-bizottság idei hiánybecslése is csaknem a GDP-érték két százalékával magasabb a magyar várakozásoknál

Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési ház feltörekvő piaci stratégája erről az MTI-nek szerda este azt mondta: mivel az EU-bizottság idei hiánybecslése is csaknem a GDP-érték két százalékával magasabb a magyar várakozásoknál, az ERM-II.-csatlakozásról szóló tárgyalások is igen nehezek lesznek. Amíg nincs olyan konvergencia-program, amelyről az euróövezeti jegybank (EKB) is azt mondja, hogy azzal Magyarország egy bizonyos időpontban bejuthat az euróövezetbe, addig az ERM-II.-csatlakozásról sincs értelme tárgyalni, tette hozzá.

A Moody's szerdai elemzése szerint ugyanakkor a forintadósság jelentős része nem rezidens befektetők kezén van, és az alapmutatók romlanak, ezért növekszik a valutaspekulációs kockázat. Ha az ilyen jellegű nyomást magasabb hazai kamatokkal próbálnák kivédeni, az lassítaná a gazdasági növekedést és ezzel a kormányzati bevételeket, ami még nagyobb költségvetési deficitekhez, nagyobb állami hitelfelvételhez és adósságszolgálati teherhez vezethet, áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.

A Moody's megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyar közadósság lejárati struktúrája kedvező, és a piaci kockázati felárak arra utalnak, hogy a piaci szereplők már nem a feltörekvő térséghez sorolják a magyar gazdaságot, hanem az Európai Unió teljes jogú tagjaként kezelik.A korábbi teljesítményhez és az azonos besorolású többi szuverén adóshoz viszonyítva azonban romolhat a magyar hitelképesség, áll a szerdai indoklásban.

A Moody's a többi hitelminősítőnél eddig derűlátóbban kezelte Magyarországot mint szuverén adóst; ezt jelzi, hogy az "A1" osztályzat, amely a másik két cég metodikájában "A plusz"-nak felel meg, két fokozattal haladja meg az S&P által érvényben tartott "A mínusz"-t, és hárommal a Fitch listáján tavaly december 6-a óta már csak közepes "BBB plusz" osztályzatot.