Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság adópolitikáért felelős biztosa bejelentette, hogy hétfőn a testület eljárást indít az áfatörvényt megsértő tagállamokkal szemben.
Vágólapra másolva!

Az EU kilenc tagállama által, egyes munkaigényes szolgáltatásokban alkalmazott kedvezményes áfakulcs-rendszer a múlt év végén lejárt, és Kovács László még időt adott az EU-pénzügyminisztereknek, hogy döntsenek meghosszabbításáról. A keddi értekezlet azonban nem járt sikerrel, noha a soros osztrák elnökség aznapi, második javaslatában igyekezett az új tagállamok kívánságát is figyelembe venni, vagyis számukra is elérhetővé tette a kedvezményt - olvasható a Napi Gazdaságban.

Végül is Csehország, Lengyelország és Ciprus ellenállása miatt nem született meg a szükséges, egyhangú döntés, és most Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter igyekszik a kulisszák mögött nyomást gyakorolni a hármakra. Törekvését Kovács azzal támogatja meg, hogy jövő hétfőig ad haladékot. Ha addig sincs megállapodás, akkor büntetéssel sújtják azokat az országokat, amelyek a szóban forgó szolgáltatásokban nem térnek vissza az eredeti áfakulcshoz.

Az újak ellenállásának magyarázata, hogy elérkezettnek látták az időt, hogy javítsanak a csatlakozási szerződésükben rögzített, 2007-2010 között lejáró, határidőhöz kötött derogációkon. A tagállamok nem utasították el teljesen a kérést. Így például a távfűtésre vonatkozó áfakedvezményt fölvennék a bizottság hatos áfa direktívája 12. cikkelyébe, amely lehetővé tenné az alacsonyabb forgalmi adót.

Prága azonban azt is követelte, hogy a munkaigényes szolgáltatások körét, az épületfelújítás mellett terjesszék ki az egész építőiparra. Varsó pedig a teljes körű derogációt akarta - tehát nem csak a szolgáltatásokra vonatkozó kedvezményeket kívánta állandósítani. Ciprus pozíciója értelmezhetetlen - minisztere kedden szótlanul ülte végig az értekezletét, majd a végén bejelentette, hogy csatlakozik az elutasítókhoz, mert nincs mandátuma a rábólintáshoz. Ezt követően kérték, hogy lépjen kapcsolatba a kormánnyal, és miután csak a köztársasági elnököt érte el, fenntartotta a "nem"-et. Arra a kérdésre azonban nem tudott válaszolni, hogy tulajdonképpen mit akar.

Kovács elvileg egyetért azzal, hogy az áfaszabályokban ne legyen különbség az újak és a régiek között, viszont az is célja, hogy szülessen meg a konszenzus. Brüsszeli várakozások szerint az újak meghajolnak majd. A 22 ország megállapodása ugyanis bírja a korábban teljesen elutasító, berlini áldást is, viszont a német kormányt nehéz megzsarolni: neki az az érdeke, hogy ne hosszabbodjon meg az áfakedvezmény. Vagyis az osztrák javaslattal az újak is nyernek - számukra is megnyílik a kedvezmény -, az elutasítással viszont ők is veszítenek.