Deutsche Bundesbank: Lassan az euróval!

Vágólapra másolva!
A német központi bank, a Deutsche Bundesbank legfrissebb havi jelentésében az euró elsietett bevezetésétől óvta az Európai Unió új tagjait, elsősorban Magyarországot és Észtországot.
Vágólapra másolva!

Ha túlságosan hamar kerülne sor az euróövezethez csatlakozásra, a nagy külgazdasági egyensúlyhiányok miatt nehéznek bizonyulna a helyes átváltási árfolyam "adekvát rögzítése". Mindez azzal a következménnyel fenyegetne, hogy veszélyesen megnövekedne a folyó fizetési mérleg hiánya a káros gazdasági következményekkel egyetemben, vélték a Bundesbank szakértői.

A Bundesbank hagyományosan kéltkedő az euróövezet bővítésének kérdésében, mivel aggódik a közös európai pénz stabilitása miatt - jegyezte meg a Financial Times Deutschland. A német szövetségi bank megállapítása szerint a nyolc új közép- és kelet-európai EU-országból ötben a folyó fizetési mérleg hiánya az elmúlt két évben meghaladta a bruttó hazai termék (GDP) hat százalékát, Észtországban tavaly kereken tíz százalékot tett ki.

A Bundesbank megjegyezte, hogy a gazdaságilag felzárkózó országokban alapvetően nem szokatlan a magas külgazdasági hiány, Magyarország és Észtország azonban "a hivatkozási időszak legtöbb évében magasabb folyó fizetési mérleghiányt mutat fel, mint amennyi a népgazdaság érettségi fokának megfelel".

A Bundesbank attól tart, hogy a saját valuta korai megszüntetése esetén, megszűnne a fizetési mérleghiány korrigálásának mechanizmusa, azaz a valuta leértékelése, általa az export fellendülése és az import lefékeződése. Még nagyobb aggodalomra adna okot, ha a mechanizmus megszűnésén kívül az átállás túlságosan magas átváltási árfolyam mellett menne végbe.

A vezető német pénzintézet szerint a folyó fizetési mérleg túlságosan magas egyensúlyhiányai már az euró bevezetése előtt valuta- és pénzügyi zavarokat okozhat. "Különösen akkor jelentkezhetnek problémák, ha a konvergencia-folyamatban fellépő nehézségek kiábrándítólag hatnának a külföldi befektetők hozamvárakozásaira - állapította meg a Bundesbank.

Különösen veszélyeztetetteknek nevezte azokat az államokat, ahol a folyó fizetési mérleg nagy hiánya mellett a külföldi adósság is magas. A Bundesbank szerint ilyen eset Észtország, Magyarország és Lettország, s a további fejlemények figyelmes tanulmányozását ajánlotta.