Erste Bank: 2,75 milliárd eurós tőkeemelés

Vágólapra másolva!
Az Erste Bank szerdától 2,75 milliárd euróval, több mint 14 milliárd euróra növeli tőzsdei értékét. A vezérigazgató úgy nyilatkozott, a rekord méretű romániai bevásárlás, a BCR megszerzése után az Erste Bank jelenleg nem tervez újabb nagy felvásárlást.
Vágólapra másolva!

Az osztrák Erste Bank szerdától várhatóan 2,75 milliárd euróval, több mint 14 milliárd euróra növeli tőzsdei értékét. A tőkeemelés nyomán a részvényesi szerkezet alig változik, továbbra sem lesz a pénzintézetnek olyan új stratégiai vagy pénzügyi befektetője, aki meghatározó szerepet kaphatna, mondta az Erste Bank vezérigazgatója, Andreas Treichl kedden Bécsben újságíróknak.

Az Erste 58,95 millió új részvényt bocsát ki a jelenlegi tőzsdei árfolyam környékén, amit 64,84 millióra is emelhet kellő mértékű túljegyzés esetén. A kibocsátás negyedével emelné meg a bank tőkéjét, a részvény árfolyama ennek ellenére is csak 0,3 százalékkal 47 euróra gyengült a hír közzétételét követően a bécsi tőzsdén a déli órákig. "A piac tehát megfelelőnek tarja a feltételeket a kibocsátás felvételéhez" - jelentette ki egy szakértő. Az UBS ennek ellenére is "semlegesre" sorolta vissza az Erste részvényének portfoliósúlyozási besorolását, mondván, a papír árfolyama elveszítette mozgási szabadságát.

Eltekintve a kibocsátástól, az Erste részvényének árfolyama jelenleg idei eredményének tizenötszörösén áll, kellemes prémiumot biztosítva a kelet-európai üzletnek hasonló mértékben kitett szektortársaival szemben. Az Erste legnagyobb részvényese, az osztrák takarékbankok által létrehozott alapítvány részt vesz a kibocsátásban, hogy ne engedje 30 százalék alá csökkenni jelenlegi 32 százalékos tulajdonrészét. Ennek finanszírozásához 700 millió eurós hitelt vesz fel osztrák és nemzetközi bankoknál.

Az Erste Bank eddigi főrészvényese, az Erste Bank Privatstiftung továbbra is az marad, a jelenlegi, 32,2 százalékos részesedését nem engedi 30 százalék alá csökkenni. Evégett 650-700 millió euróval vesz részt a tőkeemelésben.

A kiadandó 58,95 millió új részvényt január 26-ig lehet jegyezni, az előzetes ármaximum 55 euró, miután a bank hétfőn 46,60 eurón zárt a bécsi értéktőzsdén. Az új részvények tőzsdei forgalma január 27-én kezdődik.

Treichl szerényen úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi bankvilágban 20 milliárd eurós piaci tőkeérték fölött számít egy pénzintézet a középmezőnyhöz tartozónak.Úgy vélte, az Erste Bank 2009-re eléri ezt a piaci értéket, és nem pedig 2012-re, mint korábban jósolták.

A rekord méretű romániai bevásárlás, a BCR megszerzése után az Erste Bank jelenleg nem tervez újabb nagy felvásárlást, habár Kelet-Európában továbbra is lehetségesek olyan felvásárlások, amelyekhez nem szükséges további tőkeemelés, mondta Treichl. Szerinte egymilliárd euró az határérték, amelyet a bank tőkeemelés nélkül ki tud fizetni. Ukrajnát és Magyarországot nevezte meg, ahol nem zárhatók ki kisebb ügyletek, ha - mint mondta - valamit eladásra kínálnak.

A BCR-rel kapcsolatban azt mondta, hogy nem zárható ki a román pénzintézet maradék részvényeinek megvásárlása jelenlegi tulajdonosaiktól, nyolc más román kereskedelmi banktól és az alkalmazottaktól, illetve a BCR tőzsdére vitele.
A román kormány decemberben hirdette ki győztesnek az Erste Bankot a Banca Comerciala Romana (BCR) 61,88 százalékára kiírt pályázat győzteseként. Az Erste Bank 3,75 milliárd eurót fizet a legnagyobb román kereskedelmi bank, a BCR részesedéséért. A BCR 36,88 százalékát a román állam privatizálta, további 25 százalékát az EBRD és az IFC adta el. Ez a legnagyobb összeg, amelyet osztrák cég valaha is fizetett kelet-európai felvásárlásért. Ennek finanszírozására határozta el az Erste Bank a tőkeemelést.

Működési területe most már Ausztria mellett Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot, Horvátországot, Szerbiát és Romániát öleli fel, összesen 15,3 millió ügyféllel. A saját megjelenésen kívül 2000. februárban kezdte a felvásárlásokat ezekben az országokban, melyekben összesen 2,492 milliárd eurót fizetett. Ehhez járult a BCR-ért fizetett 3,75 milliárd euró.