Borulhat a büdzsénk londoni elemzők szerint

Vágólapra másolva!
Továbbra is az eredményszemléletben számolt idei államháztartási hiánycél jelentős túllépésére és az euróbevezetés négyévi csúszására számítanak londoni elemzők. Teszik ezt azzal együtt, hogy központi kamatemelést egyelőre nem várnak.
Vágólapra másolva!

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató csoport londoni irodájának idei első európai feltörekvő piaci előrejelzése szerint a határidős magyarországi kamatpiac fél éven belüli fél százalékpontos pénzügypolitikai visszaszigorítást árazott be. A cég elemzői szerint azonban a forintnak igen meredeken, 260 forint/euró környékére kellene gyengülnie ahhoz, hogy az MNB monetáris tanácsában egyáltalán megkezdődjön a kamatemelési konszenzus kialakulása.

A JP Morgan forgatókönyve szerint a magyar alapkamatszint idén nem módosul a jelenlegi 6,00 százalékról, 2007 decemberéig viszont 1,00 százalékponttal 7,00 százalékra emelkedik. A bank annak ellenére sem vár kamatemelést 2006-ban, hogy előrejelzése szerint idén legalább 7,4 százalékra bővül az uniós norma szerinti GDP-arányos államháztartási hiány. Az elemzés kimondja, a Budapest Airport Rt. sikeres privatizációja nem jelent sok segítséget ahhoz, hogy Magyarország 2014 előtt meghonosíthassa az eurót.

2014 mint a magyar euróbevezetés valószínű dátuma más nagy londoni házak előrejelzéseiben is szerepel. A múlt hónapban a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a közepes befektetői "BBB" sávba rontotta az addig elsőrendű "A" kategóriás magyar hosszú távú devizaadósi osztályzatot. A Fitch Ratings szuverén besorolásokért felelős igazgatója, Ed Parker szerint a 2006-os ESA95-ös hiány akár 9 százalék körüli is lehet, ha az autópálya-költségeket nem lehet költségvetésen kívül elszámolni; ennek alapján pedig a 2010-es eurócsatlakozás "valószínűtlen (..), reálisabbnak tűnik a 2014-es dátum".

A Dresdner-csoport londoni befektetési részlegének (DrKW) hétfőn kiadott európai feltörekvő piaci visszatekintése szerint a cél alatt (4,4 százalékon) teljesült tavalyi pénzforgalmi deficit a néhány, vártnál jobb tavalyi költségvetési adattal együtt "biztató költségvetési folyamatokra" és "viszonylag visszafogott költekezésre" utal.

A Dresdner elemzői szerint ugyanakkor a költségvetési kilátások "rövid távon még romlani fognak", mielőtt a következő években javulásnak indulnának. A DrKW megjegyzi, hogy a kormány csak a Mol Rt. által a bányászati jogokért befizetett 80 milliárd forint egyszeri bevételével tudott a pénzforgalmi hiánycél alatt maradni.

A cég elemzői szerint változatlanul felfelé ható kockázatok terhelik a 2006-ra kitűzött 6,1 százalékos, ESA95-ös szemléletű hiánycélt, és nem kizárható ennek jövőbeni felfelé történő felülvizsgálata. A 2006-os választási évre tervezett magas kiadások és az idei adóváltozások teremtette bevételi bizonytalanságok miatt a cég továbbra is "jelentős költségvetési túllépést" vár 2006 végére; ez pedig azzal a kockázattal jár, hogy a magyar befektetési konstrukciókkal kapcsolatos, jelenleg kedvező piaci hangulat a következő hónapokban romolhat.