Londoni felmérés: jobb pozícióban a forint

Vágólapra másolva!
Már nem a forint, hanem a cseh korona a legalulsúlyozottabb a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfólióiban. A mélypont júniusban volt.
Vágólapra másolva!

A kockázatvállalási hajlam valamelyest javult, így a magyar belpolitikai fejlemények ellenére is elemelkedtek a forintkonstrukciók a legalulsúlyozottabb pozícióból a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfólióiban - áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott szeptemberi felmérésében.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a felmérésbe bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok deviza- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 188 - összesen 324 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.

Az új jelentés szerint a portfóliókban tartott forintpiaci befektetések alulsúlyozottsági indexe (a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán) szeptemberben mínusz 2,2 volt az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3, a januári mínusz 2,2, a tavaly decemberi mínusz 2,1 és a novemberi mínusz 1,8 után.

A júniusi forint-alulsúlyozottsági index az eddigi mélypont volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját. Az azóta bekövetkezett javulás ellenére még a múlt hónapban is a forint volt a legalulsúlyozottabb befektetési célpont az alapok portfólióiban, a szeptemberi felmérés szerint azonban most már a cseh korona az, változatlan mínusz 2,4-es mutatóval.

A JP Morgan az alapkezelőket ezekben a havi felmérésekben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfóliójukban túl- vagy alulsúlyozott pozícióban a feltörekvő térség deviza- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozzák fel.

A Magyarországgal kapcsolatos portfólió-befektetői hangulatról a JP Morgan londoni befektetési részlegének elemzői a szeptemberi felmérésben azt írták: a spekulatív, illetve a feltörekvő piacokra szakosodott hosszú távú külföldi alapok valamelyest leépítették rövid - vagyis a forint gyengülését feltételező fedezetlen eladási - pozícióikat az elmúlt egy hónapban, a jelek szerint arra az álláspontra helyezkedve, hogy a Gyurcsány-beszéd kiszivárogtatása óta - jóllehet "ellentmondásos módon" - átláthatóbbá vált a költségvetési kihívásokról folyó vita, és ez segítheti a kiigazítási erőfeszítéseket.

A JP Morgan szeptemberi elemzésében vizsgált tizenegy térségi feltörekvő piac összesített átlagos súlyozottsági indexe az augusztusi mínusz 0,1-ről a kockázatvállalási hajlam valamelyes erősödésével kismértékű túlsúlyozottságot jelző plusz 0,2-es szintre emelkedett vissza, bár a ház megjegyzi, hogy a befektetőket változatlanul aggasztja az esetleges amerikai recesszió és a világgazdasági lassulás kilátása, és vonakodnak jelentősebb pozíciók kiépítésétől. A hasonló kimutatások kezdete óta augusztusban fordult elő első ízben, hogy a vizsgált feltörekvő térség egésze alulsúlyozottá vált a felmérésbe bevont alapok portfólióiban.