Közbeszerzési bírság egy helyi lap kiadásáért

Vágólapra másolva!
A helyi lap kiadása, valamint irodaszer-beszerzés miatt egymillió, illetve ötszázezer forint bírságot szabott ki a gödi önkormányzatra a Közbeszerzési Döntőbizottság, a főszerkesztő megbízási díja viszont jogszerűnek minősült. A határozatok a Közbeszerzési Értesítőben jelentek meg.
Vágólapra másolva!

Egyre gyakrabban fordul az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz, mivel az önkormányzatok ellenőrzései kapcsán számos közbeszerzési jogszerűtlenséget talál. Ez történt most Göd esetében is, ahol is három szerződésről vélte úgy az ÁSZ, hogy azokat csak közbeszerzési eljárás lefolytatásával lehetett volna megkötni.

Az első ügy a Gödi Körkép című helyi lap előállítása (tördelése, nyomtatása) volt. Még 2004-ben közbeszerzés nélkül szerződött az önkormányzat a havonta megjelenő lap előállítására egy dunakeszi céggel, havi nettó 530 ezer forintos vállalkozói díjért. Az ilyen határozatlan idejű, ismétlődő szolgáltatások esetén nem a havi díjat kell figyelembe venni a közbeszerzési értékhatárnál, hanem annak 48-szorosát. Miután ez 25 millió 440 ezer forint, az értékhatár pedig - a szerződés megkötésekor - 15 millió forint volt, a jogsértés egyértelmű. A Közbeszerzési Döntőbizottság ezért egymillió forintra bírságolta az önkormányzatot.

A másik ügy a 2005. évi irodaszer-beszerzés volt, amire 4,6 millió forintot költött az önkormányzat. A termékeket egy helyi boltból, illetve egy szakáruháztól szerezték be. Miután hasonló termékekről van szó, azok beszerzési árait együtt kell kezelni, és ha várhatóan eléri az évi 2 millió forintot, akkor egyszerűsített közbeszerzési eljárást kell lefolytatni. Az önkormányzat ezt elmulasztotta, ezért 500 ezer forintra bírságolta a döntőbizottság.

A harmadik - az ÁSZ által - kifogásolt szerződés az elsőhöz kapcsolódik: a helyi lap főszerkesztői teendőinek ellátására egy vállalkozóval havi nettó 220 ezer forint megbízási díj ellenében, határozatlan időre szerződött az önkormányzat. Ebben az esetben az egyszerűsített közbeszerzési eljárás nem alkalmazható, így a 2 millió forintos értékhatár helyett a 15 milliósat kell figyelembe venni. A havi vállalkozói díjat felszorozva 48-cal 10 millió 560 ezer forint jön ki, ez pedig alatta marad a 15 milliónak, így jogszerűen nem írt ki közbeszerzést az önkormányzat - állapította meg a Közbeszerzési Döntőbizottság.