Egyre több halat fognak és esznek hazánkban

Vágólapra másolva!
Az utóbbi időben évente mintegy 10-15 dekával emelkedik az egy főre jutó éves halfogyasztás Magyarországon. A magyar vásárlók karácsony és újév táján veszik meg az általuk elfogyasztott halmennyiség közel negyedét.
Vágólapra másolva!

Jelenleg 3,4 kilogramm az egy magyar lakosra jutó éves halfogyasztás - mondta az MTI-nek Sztanó János, a Magyar Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa elnöke. 2005-ben a haltermés mintegy 22-23 ezer tonnát tesz majd ki az előzetes számítások szerint. Ez a mennyiség jó közepes hozamnak számít.

Sztanó János szerint az ünnepekre lesz elegendő mennyiségű és megfelelő választékú hal is az üzletekben és a piacokon. A magyar vásárlók karácsony és újév táján veszik meg az általuk elfogyasztott halmennyiség mintegy 20-25 százalékát.

Az ünnepekre még mindig a ponty a legkedveltebb, de sokan fogyasztanak harcsát, süllőt és csukát is. A szakember szerint az ünnepi halárak lényegesen nem térnek majd el a múlt évitől. Így például a ponty kilóját 400-450 forintért lehet majd kapni, míg a harcsa kilójáért 1.200, a csukáért pedig 1.400 forintot kérnek a kereskedők.

Az idén mintegy 1.000 tonnával lesz nagyobb a lehalászott halmennyiség mint tavaly. Magyarországon a haltermés döntő hányada, 68-70 százaléka ponty. Emellett a halgazdaságokban tartanak még busát, harcsát, csukát, amurt, süllőt, kárászt és keszeget, valamint afrikai harcsát is. A termés elsősorban a sekély vizű tavakban volt jó, főként az Alföldön, míg a dunántúli mélyebb, hidegebb vizű tavakban kisebb volt a halmennyiség.

A magyar haltermés mintegy 20-25 százaléka kerül külföldre, elsősorban a nyugat-európai horgásztavakba. Ebben az évben mintegy 500-600 tonna import hal érkezett Magyarországra, főként a nyáron.

A halágazat árbevétele az idén várhatóan eléri a 8,5 milliárd forintot, ami 5-6 százalékkal több az előző évnél. A halfogyasztás ösztönzésére - például halfőző versenyek megrendezésére - azaz marketingre a szövetség mintegy 80-90 millió forintot fordít.