Jobb adósságminősítést kapott Oroszország

Vágólapra másolva!
Feljebb emelte az orosz szuverén adósságot a legalsó szintű befektetői fokozatról csütörtökön a Standard & Poor's, a kedvező orosz adósságfolyamatokra hivatkozva. A cég megjegyezte ugyanakkor, hogy az orosz besorolást változatlanul komoly kockázatok terhelik.
Vágólapra másolva!

A világ legnagyobb hitelminősítőjének londoni közleménye szerint Oroszország hosszú futamú devizaadósságának osztályzata az eddigi, január óta érvényben lévő "BBB mínusz"-ról "BBB"-re javul. A cég a hosszú lejáratú szuverén rubeladósságot "BBB"-ről "BBB plusz"-ra, a rövid lejáratú orosz adóskockázati osztályzatot "A-3"-ról "A-2"-re javította.

Az S&P indoklása szerint a felminősítés az orosz állam pénzügyi helyzetének folyamatos javulását tükrözi, ez pedig "a szokatlanul magas olajáraknak" és a sikeres adósságkezelési stratégiának tulajdonítható.

A hitelminősítő szerint az orosz besorolásokat továbbra is jelentős politikai és intézményi kockázatok terhelik, amelyek a 2008-as elnökválasztások közeledtével még erősödni is fognak, de ez középtávon nem befolyásolja az "alacsony és csökkenő" adósság kormányzati törlesztési képességét.

A Standard & Poor's szerint Oroszország költségvetési és külfinanszírozási helyzete jóval a várakozások feletti mértékben javult 2005-ben, és a kormány nettó külső hitelezői pozíciója is radikálisan erősödött az idén, a Párizsi Klubnak történt előtörlesztés, a devizatartalékok folytatódó felhalmozása és a folyó bevételek további növekedése nyomán.

Az orosz államnak jelenleg a folyó bevételek 31 százalékát kitevő nettó kihelyezési többlete van a 2004 végén mért 9 százalékos plusz helyett. A makrogazdasági stabilitás ugyanakkor gyengült, mivel a magas olajárak révén bezúduló pénz egyre nehezebbé teszi az infláció kordában tartását, a kiszámíthatatlan végrehajtási és szabályozói lépések pedig hátráltatják a növekedéshez és a hatékonyságjavításhoz szükséges belső és külső közvetlen befektetéseket, áll a Standard & Poor's csütörtöki közleményében.

A hitelminősítő szerint Oroszország hosszú távú hitelképessége annak függvénye, hogy sikerül-e az áttérés a plurálisabb, decentralizáltabb, elszámoltathatóbb kormányzati rendszerre, amelynek nyomán erősödhetne az intézményrendszerbe vetett bizalom. A döntéshozatal jobb átláthatósága és a függetlenebb igazságszolgáltatási rendszer javítaná a politikai környezetet és erősítené a szerkezeti reformok végrehajtásának esélyeit, áll az elemzésben, amely szerint azonban a Standard & Poor's erre rövid és középtávon nem számít.

A Standard & Poor's csütörtökön bejelentett osztályzatjavítása után az Allianz csoport londoni befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) gyorskommentárjában azt írta: a felminősítésre a vártnál valamelyest korábban került sor, mert ezt a cég az S&P korábbi elemzései alapján 2006 első negyedére valószínűsítette.

A DrKW szerint a hitelminősítő a múltban nagyobb mértékben kötötte az osztályzatjavításokat a szerkezeti reformok előrehaladásához, a hangsúly azonban most átkerült a pénzügyi és fizetési helyzetre.

Az S&P a besorolás korlátai között is inkább a politikai bizonytalanságot, semmint a "most már egyértelműen valószínűtlen" szerkezeti reformokat hangsúlyozta, áll a londoni Dresdner-iroda csütörtöki elemzésében.

Az S&P a nagy nemzetközi hitelminősítők közül utolsóként, január 31-én emelte a megszorításokkal már befektetői ajánlásúnak tekintett - jóllehet spekulatív elemeket még tartalmazó - "BBB" sáv alapszintjére az orosz szuverén devizaadósságot.