Költségvetés: szavaztak a módosításokról

Vágólapra másolva!
A 2006. évi költségvetésről szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványokról határozott az Országgyűlés kedden. A Ház elfogadta a kormány által támogatott módosító javaslatokat, kivéve, amelyekről a frakciók külön szavazást kértek.
Vágólapra másolva!

A Ház 195 igen szavazattal, 130 ellenében, egy tartózkodás mellett elfogadta a kormány által támogatott módosító javaslatokat, azok kivételével, amelyekről frakciók külön szavazást kértek. A szavazás előtt a pénzügyminiszter ismertette röviden a kormány álláspontját.

Kormányzati támogatást kaptak azok a módosító javaslatok, amelyek csökkentik az önkormányzatok számára kötelező tartalékképzés mértékét. Ugyancsak támogatja a kormány a 9,5 milliárd forint átcsoportosításáról szóló költségvetési bizottsági indítványokat. Ebből az összegből az 500 fő alatti települések részesednek bölcsődékre, valamint az 1.500 fő alatti települések az alsó tagozati iskolai oktatásra, kollégiumokra, kedvezményes étkeztetésre, kultúrára, közművelődésre - ismertette Veres.

Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium költségvetésében fejezeten belüli átcsoportosítással biztosítják az úgynevezett babakötvény fedezetét 3,8 milliárd forint értékben, amely túlléphető lesz, mivel bíznak abban, hogy az eddigi előrejelzéseknél több gyermek születhet 2006-ban- mondta a pénzügyminiszter.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy azokat a módosító javaslatokat támogatták, amelyek megfelelnek a törvényjavaslat eredeti szándékának és nem lépik túl az Országgyűlés által már elfogadott kereteket.

Az Országgyűlés 25 igen szavazat, 176 nem szavazat és 131 tartózkodás mellett nem támogatta a költségvetési bizottság indítványát, amely csökkentette volna az önkormányzatok államháztartási tartalékképzési kötelezettségét. A javaslat szerint, amelyet a kormány támogatott, a települési önkormányzatoknál és a megyei önkormányzatoknál az államháztartási tartalék a helyben maradó személyi jövedelemadó 16,7 százalékáról 5,59 százalékra csökkent volna. Az Országgyűlés szintén nagy többséggel utasította el Szabó Lajos (MSZP) és Gulyás József (SZDSZ) szintén az önkormányzati tartalékképzés csökkentésére tett javaslatát.