Reklám is lehet az egykulcsos adórendszer

Vágólapra másolva!
Gazdaságilag ésszerű lehet, de néhány kedvezőtlen mutatót elkendőző reklámértékkel is bír a Szlovákiában és Romániában bevezetett egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer - nyilatkozták közgazdászok az [origo]-nak. A szakértők szerint Magyarországon feltétlenül szükséges az adórendszer további egyszerűsítése, mert az a mostani, kedvező változások nyomán sem eléggé átlátható és igazságos.
Vágólapra másolva!

Kevesebb adócsalást, ezen keresztül élénkebb gazdaságot, a munkanélküliség csökkenését és a bürokrácia egyszerűsödését, olcsóbbodását várja a kelet-európai országok többsége az általa bevezetett egykulcsos személyijövedelemadó-(szja) rendszertől.

Az egyetlen szja-kulcs ugyanakkor sokak szerint igazságtalan, hiszen a legszegényebbek és a leggazdagabbak is jövedelmük ugyanakkora részét fizetik be az államnak a közkiadások fedezésére. Ráadásul a jövedelemadó a leginkább alkalmas eszköz az anyagi javak igazságosabb elosztására, így az egyetlen adókulcsot alkalmazó állam önként lemond erről az eszközről.

Egyetlen adónem megváltoztatásának hatásairól külön nem érdemes beszélni, a közterhek összessége számít - nyilatkozta az [origo]-nak Csaba László egyetemi tanár, a Közép-Európai Egyetem (CEU) tanára. A közgazdász úgy véli, hogy mostanában térségünkben olyan országok vezették be az egykulcsos jövedelemadót, melyek fel kívánják hívni a figyelmet magukra. Példaként elsősorban Romániát említette, ahol egy új kormány első jelentős gazdaságpolitikai lépéséről van szó (az új román kormány 16 százalékos jövedelemadót és 16 százalékos társasági nyereségadót vezetett be - a szerk.), amely azonban önmagában nem garancia a gyorsabb fejlődésre, mivel a hatalmas államapparátus és a korrupció is jelentősen rontja az ország versenyképességét.

Csaba László szerint részben Szlovákia helyzete is hasonló, mert az első látásra vonzónak tűnő adórendszer feledtetni próbálja a továbbra sem elég jó makrogazdasági mutatókat. Hasonlóan vélekedett Tóth István János, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az adóék (a munkáltatók által fizetett összes bérköltség) Szlovákiában továbbra is magasabb, mint hazánkban. A kutatók ugyanakkor úgy vélték, hogy az egyszerűsített szlovák adórendszer egy átfogó reform része, így egy évvel ezelőtti bevezetése érdemi és jelentős gazdaságpolitikai lépésnek tekinthető. (Mint arról lapunk többször beszámolt, északi szomszédunknál az egyetlen szja- és áfakulcs, valamint a társasági nyereségadó is 19 százalékos.)