Kétséges az olimpia gazdasági sikere

Vágólapra másolva!
A legutóbbi becslések szerint a házigazda görögöket 10 milliárd dollárt is elérő költségbe verte az olimpia megrendezése. Egyelőre kétséges, hogy az Unió egyik legszegényebb országa profitál-e az olimpiából, ráadásul már most biztos, hogy a népszerű görög szigetekre jóval kevesebb turista érkezik a játékok miatt, mint tavaly.
Vágólapra másolva!

A házigazdák arra számítottak, hogy a rendezéssel magukat mint átalakult országot mutathatják be, és úgy vélték, hogy ezzel új befektetőket és több turistát vonzhatnak Görögországba.

Ehhez képest a kormányzat jelenleg rendkívül dühös, mert a hazai csapat dopping-botrányai rombolják az ország imázsát.

Megoszlanak a nézetek arról is, hogy az olimpia fejőstehén vagy pénznyelő a rendező nemzetnek. Például Montreal még mindig fizeti az 1976-os játékok költségeit.

Olimpia mint PR

Az újonnan megnyílt ötcsillagos athéni Imperial hotelben a vendégek több mint 800 eurót fizetnek egy éjszakáért. Yiannis Simos menedzser szerint a hotel építését nem olimpiai projektként fogták fel (mivel a turisták amúgy is jönnének), ugyanakkor elmondása szerint az olimpiára szükségük van a 'kedvező benyomások" megszerzéséhez. Reményeik szerint a játékok végével is megmaradnak vendégek.

A pénzügyminisztérium egy magas rangú tisztviselője a BBC News Online-nak elmondta, hogy a költségek később csak akkor válnak befektetéssé, ha Görögország sikeresen tudja közvetíti az olimpiában rejlő PR-üzenetet.

A doppingügyek épp ezért annyira felháborították a vezetést, hogy nyilvánvalóvá tették tervüket: a csalókat megfosztják mindazoktól a kiváltságoktól, amelyhez eddigi sportsikereik révén jutottak.

Pénzhiánytól szenved az ország

A görögországi turizmus óriási mértékű csökkenése a legnépszerűbb szigeteken (a turisztikai egyesületek szerint mintegy 25 százalékos a mérséklődés a szezonban) éppen az olimpia évében szintén beárnyékolja az optimista várakozásokat. A görögök szerint a külföldieket távol tartja a terrorizmustól, illetve a drágaságtól való félelem.

Az efféle adatok nem sok jót jósolnak az ország egyre növekvő költségvetési hiányának, mely majdnem elérte már a GDP 4 százalékát. Ez jóval nagyobb annál, mint amit az EU szabályai megengednek.