Lendületben a hazai ipar

Vágólapra másolva!
Az ipari termelés 2004 júniusában 14,4 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A termelés volumene az év első hat hónapjában 10,4 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 0,8 százalékkal emelkedett - derül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzéséből.
Vágólapra másolva!

2004 első félévében az ipari export 20,2 százalékkal, júniusban 25,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A január-júniusi időszakban a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint 41 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene jelentősen, 28,9 százalékkal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből majdnem egynegyedes arányban részesülő járműgyártás 16,1 százalékkal növelte külpiaci eladásait.

Az ipar első hat havi belföldi értékesítésének színvonala stagnálást mutat (99,8 százalék). 2004 júniusában a feldolgozóipar termelése 15,6 százalékkal, a bányászaté 9,7 százalékkal nőtt 2003 azonos hónapjához képest. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 3,1 százalékkal emelkedett. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 34 százalékkal a feldolgozóipari termelés mintegy 29 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártása emelkedett. A legnagyobb súlyú alág kiemelkedő teljesítményéhez elsősorban a híradás-technikai fogyasztási cikkek, illetve az iroda- és számítógépek átlagon felüli exportértékesítése járult hozzá.

A feldolgozóipari termelés egyhatodát kitevő járműgyártás volumene is számottevően, 20,2 százalékkal bővült. A feldolgozóipari termeléshez több mint 7 százalékkal hozzájáruló vegyi anyag, termék gyártás volumene 14,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, mely a gyógyszergyártás átlagon felüli teljesítményéhez kapcsolódik. Mérsékeltebb volt a növekedés a gép-, berendezés gyártása (12,9 százalék), a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása (11,9 százalék), valamint a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (10,4 százalék) alágakban.

A feldolgozóipari termelés mintegy egyhetedét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártás volumene 6,8 százalékkal, a kis súlyú bőrtermék-, lábbeligyártás termelése 8,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. 2004 júniusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelése 9,5 százalékkal nőtt. 2003 azonos időszakához viszonyítva az új exportrendelések számottevően, 13,2 százalékkal emelkedtek, az új belföldi megrendelések ezzel szemben 4,2 százalékkal csökkentek. Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első hat hónapjában 2,5 százalékos létszámcsökkenés mellett 13,4 százalékkal volt magasabb, mint 2003 azonos időszakában. Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2004 első félévében Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumennövekedés az észak-magyarországi (15,6 százalék), valamint a közép-dunántúli régióban figyelhető meg (14,1 százalék) - áll a KSH elemzésében.