Júliusban 7,2 százalékos volt az infláció

Vágólapra másolva!
Idén júliusban a fogyasztói árak összességükben nem változtak az előző hónaphoz viszonyítva, a tavalyi év hasonló időszakához képest pedig 7,2 százalékkal növekedtek. Idén az első hét hónapban átlagosan 7,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint tavaly ilyenkor - közölte honlapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az év első hét hónapjában - tavaly decemberhez képest - 5,2 százalékos volt a fogyasztóiár-emelkedés, amelynek valamivel több, mint egyharmadát az áfa és jövedéki adóváltozások okozták. Az árszínvonalat az előző hónaphoz viszonyítva a szolgáltatások drágulása 0,20 százalékkal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,03 százalékkal, a szeszes italoké, dohányáruké 0,02 százalékkal és a háztartási energiáé 0,01 százalékkal emelte, míg az élelmiszereknél és a ruházkodási cikkeknél bekövetkezett árcsökkenés egyaránt 0,12 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké pedig 0,01 százalékkal mérsékelte.

Egy hónap alatt - 2004 júniusához viszonyítva - az élelmiszerek árai átlagosan 0,5 százalékkal csökkentek. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (13,6 százalék) és a liszt (4,8 százalék) esetében is. Ezzel szemben növekedett a sertéshús (13,1 százalék), a sertészsiradék (6,2 százalék) és a cukor (2,2 százalék) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai 1,0 százalékkal emelkedtek.

A tartós fogyasztási cikkek és a ruházkodási termékek esetében mérséklődtek az árak egy hónap alatt. Az utóbbi csoportban a nyári kiárusítások következtében csökkentek az árak. A háztartási energia, az egyéb cikkek, üzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások árai kis mértékben növekedtek 2004. júniushoz viszonyítva.

Ez utóbbin belül az üdülési szolgáltatások árai 7,6 százalékkal, a helyi tömegközlekedés díjai 3,2 százalékkal nőttek. A járműüzemanyag-árak átlagosan 1,3 százalékkal emelkedtek. 12 hónap alatt, 2003. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertéshús 30, a liszt, dara 28, a tojás és a cukor 26-26, a sertészsiradék 20, a kenyér 16, a péksütemény 15, a cukrászáru, fagylalt 14 és az eszpresszókávé 12 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a tej (3 százalék) és a kávé (2 százalék) ára.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint tavaly júliusban. Az átlagosnál kisebb mértékben drágultak a ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok 12 hónap alatt.

A szolgáltatások az átlagot kis mértékben meghaladó, 7,4 százalékos áremelkedésén belül a csatornadíj 19, a helyi tömegközlekedés 17, a szemétszállítás 15, az oktatási szolgáltatás 13, a társasházi közös költség és a kábeltelevízió-előfizetés 12-12, a testápolási szolgáltatások és a vízdíj egyaránt 11 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése az átlagosnál jelentősen magasabb volt. Az elektromos energia 22, a dohányáruk 17, a távfűtés pedig 13 százalékkal került többe, mint tavaly ilyenkor - derül ki a KSH közleményéből.