Stagnál a befektetési hajlandóság

Vágólapra másolva!
Magyarországon stagnál a befektetési hajlandóság, állapítja meg a GfK Piackutató Intézet legfrissebb felmérése. A magyar lakosság egyharmada rendelkezett pénzügyi befektetéssel idén tavasszal, ez megegyezik a 2002-es szinttel. A befektetők arányának csehországi növekedése és lengyelországi csökkenése következtében a három közép-európai országban a lakosság pénzügyi befektetéssel rendelkező része az átlagos 39 százalékról 33 százalékra esett vissza.
Vágólapra másolva!

Az Európai Befektetési Barométer című, tizenhat országban végzett felmérés kimutatta: Magyarországon a fél évvel korábbihoz képest a befektetők 5 százaléka életbiztosítással, 4 százaléka pedig rövid távú bankbetéttel növelte befektetéseit. A leggyakrabban használt befektetési formák Magyarországon a rövid távú bankbetét, életbiztosítás és nyugdíjalap. A sorrend hasonló a legtöbb vizsgált országban, mondta Kozák Ákos, a GfK Piackutató Intézet igazgatója.

Jövőre kevesebbet takarítanak meg

Kicsivel többre elég a létminimum/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20040719kicsivel.html

Az átlagos jövedelmű háztartásban élők tartanak leginkább attól, hogy a következő tizenkét hónap során kevesebbet tudnak megtakarítani, mint az előző tizenkét hónapban, áll a felmérésben. Életkor szerint Magyarországon a 30. életév a választóvonal; az idősebbek nagyobb arányban rendelkeznek pénzügyi befektetésekkel, mint a 30 évesnél fiatalabbak. A magyar felnőtt lakosság körében a nemek között alig érzékelhető különbség a befektetési hajlandóságban.

Érzékelhető negatív trend csak a bankbetéteknél tapasztalható, mivel a válaszadók 3 százaléka csökkentette bankbetétjét, mondta Kozák Ákos. A vásárlóerő várható növekedése következtében inkább a fogyasztás emelkedése, mint a megtakarítások emelkedése jelezhető előre, a piackutató intézet szerint. Amíg ugyanis két éve még a lakosság 18 százaléka számolt csökkenő megtakarítási lehetőséggel, addig idén tavasszal már 39 százalék számol ezzel. Változatlan összeget a válaszadók 55, a korábbiaknál többet pedig 6 százaléka tervez félretenni Magyarországon.

Tőzsdében alig gondolkoznak

A bankbetéteknél tapasztalt enyhe negatív trend ellenére a legtöbben, a válaszadók 17 százaléka a bankbetétet említette a piackutató intézet kérdésére, hogy mibe fektetne ma 7 millió forintot. A bankbetétet az egyéb befektetések követik 10, a kötvény 7, majd részvény és életbiztosítás 5-5 százalékkal.

Pénzügyi befektetéssel rendelkezők aránya 2002 és 2004 tavaszán néhány európai országban:

Ország

2002

2004

Magyarország

35

35

Csehország

45

56

Lengyelország

38

26

3 közép-európai ország átlaga

39

33

Ausztria

83

86

Portugália

65

76

11 nyugat-európai ország átlaga

78

76

USA

53

60



(Forrás: GfK Piackutató Intézet)