Az irodai hőmérsékleten spórolnak áramot Kínában

Vágólapra másolva!
A hihetetlen ütemű gazdasági fejlődés miatt Kínában egyre nehezebb feladatot jelent a folyamatos energiaellátás. Az ország képtelen előállítani saját elektromosenergia-szükségletét, jelentős olajimportra szorul, szénkészlete 20 éves mélyponton van és az ellátási nehézségek miatt egyre gyakoribbak ez egész városrészeket érintő áramszünetek. A pekingi vezetés ezért a mindennapi életet erősen befolyásoló takarékossági intézkedéseket fontolgat.
Vágólapra másolva!

A legfrissebb adatok szerint a kínai olajimport közel 40 százalékkal nőtt az év első hónapjában az egy évvel korábbiakhoz képest, mivel az országnak a rohamosan gyorsuló gazdasági növekedés miatt egyre több energiára van szüksége. Eközben Kína széntartalékai 20 éve nem látott szintre estek vissza. A kínai vezetés az egyre szaporodó áramszünetek miatt 5 százalékkal emelte az elektromos áram fogyasztói árát, de ezek mellett egyéb energiatakarékossági intézkedésekre is szükség van a nagyobb ellátási hiányosságok leküzdésére.

Vége az olcsó olaj korának/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20040611olaj.html

Kína energiaellátása szempontjából az egyik legnagyobb gond, hogy a hosszú, nyári kánikula időszakában drámaian megnő az áramfogyasztás, elsősorban a légkondicionáló berendezések használata miatt. A lakossági és ipari áramfogyasztás 15 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, amit már alig bír elviselni az ország sok helyütt elmaradott energiahálózata. Ráadásul az ország elektromosenergia-szükséglete jóval meghaladja a belföldön előállítható áram mennyiségét.

Az ellátási nehézségek egyre gyakrabban a mindennapi életben is éreztetik hatásukat, az újságok pedig egyre többször figyelmeztetnek akár egész városokat érintő áramszünetek lehetőségére. Ezek elkerülése érdekében a pekingi vezetés számos ellenintézkedés bevezetését javasolja.

Éjszakai termelés és 35 fok felett szabadnap

Az ország gazdasági és ipari központjának számító Sanghaiban és környékén például arra buzdítják a gyárakat, hogy a termelést az éjszakai órákra, illetve hétvégére helyezzék át, mivel így kikerülhetik az áramfogyasztás szempontjából csúcsidőszaknak számító hétköznapokat és a nappali időszakot. Azt is javasolják a cégeknek, hogy ha a nappali hőmérséklet eléri a 35 Celsius fokot, akkor egyszerűen küldjék haza dolgozóikat, így csökkentve a légkondicionálók miatt megugró áramfogyasztást.

Azért túlzásokba is esnek néha a kínai bürokraták. Nemrégiben egy hivatalos határozat értelmében az energiaellátási hiányosságokért kizárólag a légkondicionálókat tették felelőssé, amelyek a teljes árammennyiség 40 százalékát fogyasztják el. Ennek csökkentésére a már említett Sanghaiban 26 Celsius fokban minimalizálták a kormányhivatalokban, boltokban és szórakozóhelyeken a hőmérsékletet, de hasonló szigorításba kezdtek Pekingben is, ahol a korábbinál egy fokkal magasabban, 23 Celsius fokban határozták meg a minimális irodai hőmérsékletet. A kínai állami sajtó továbbá azt tanácsolja az üzletembereknek, hogy munkanapjaikon ne viseljenek öltönyt, mert ebben az esetben kevésbé kell lehűteni a helységek hőmérsékletét.

Ezek az intézkedések természetesen csak rövidtávú megoldást jelentenek, az ország ennek ellenére hosszú távú energia-problémák elé nézhet. A pekingi vezetés ezért úgy határozott, hogy 2010-re az ország energiaszükségleteinek 10 százalékát megújuló energiaforrásokból kell előállítani. Kína emellett további szabad olajforrások után is kutat, elsősorban afrikai és közép-ázsiai országokban - írja a BBC News Online.