MNB: Nem túl ambiciózus a konvergenciaprogram

Vágólapra másolva!
Jegybanki szakértők értesülései szerint kérdéses, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa reálisnak értékeli-e a magyar konvergenciaprogramot (a középtávú gazdasági stratégiát) és hogy megelégszik-e az abban megfogalmazott évi félszázalékos hiánycsökkentéssel.
Vágólapra másolva!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőinek információi szerint az unió 3 százaléknál magasabb államháztartási hiánnyal rendelkező országai közül csak Magyarország halasztja a fiskális konszolidáció időpontját 2006 utánra, ekkorra célozza meg az államháztartás hiányának a GDP 3 százalékára, a maastrichti kritériumnak megfelelő szintre való mérséklését, hangzott el az MNB Klub keddi háttérbeszélgetésén.

A várakozásoknak megfelelően maradt az alapkamat/uzletinegyed/befektetes/20040621avarakozasoknak.html

A jegybanki szakértők továbbra is úgy vélik, hogy csak a legoptimálisabb körülmények között teljesíthető az idei 4,6 százalékos GDP-arányos deficitcél, és nem valószínű, hogy további intézkedések nélkül sikerül erre a szintre leszorítani az államháztartás hiányát.

A jegybank szakértői szerint gazdasági fellendülés idején kellene gyorsabban csökkenteni a hiányt. A korábbi tapasztalatok szerint - bár hivatalos ajánlás nincs ez ügyben - 4 százalék feletti hiány esetén évi 1 százalékos deficitcsökkentést várt el a tanács, hangzott el a beszélgetésen.

A 3 százalékos deficitkritériumot túllépő országok esetében indítandó vizsgálatot illetően a szakértők elmondták: a túlzott hiányra vonatkozó eljárást automatikusan megindítja az ECOFIN, (az uniós pénzügyminiszterek tanácsa) amennyiben a hiány 3 százalék felett van. Az ECOFIN július 5-én hozza nyilvánosságra ajánlásait, és várhatóan Magyarország esetében is megindítja az eljárást.