Osztrák cégeké az érték- és az árutőzsde

Vágólapra másolva!
A bécsi tőzsde és több osztrák bank összesen 68 százalékos részesedést szerzett a Budapesti Értéktőzsdében, és megvásárolták a Budapesti Árutőzsde papírjainak 75 százalékát is. Az adásvétel részletei egyelőre nem ismertek, de a bécsi tőzsde vezetője közölte: a pesti börze független intézmény marad, de a felvásárlás a kis kelet-európai értéktőzsdék egyesítésének első lépése lehet.
Vágólapra másolva!

A bécsi értéktőzsde (WBAG) és a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a jövőben a legszorosabban együttműködik - közölte az adásvétel után Stefan Zapotocky, az egyik felvásárló, a bécsi tőzsde elnöke a távirati iroda tudósítása szerint. A bécsi tőzsde közölte azt is, hogy a BÉT továbbra is független intézményként működik, és az osztrák befektetők "a magyar tőkepiac sikeres, önálló és nyereséget hozó fejődésében érdekeltek". Az új tulajdonosok szerint az adásvétel az első lépés a kis kelet-európai értéktőzsdék integrálásának útján. A budapesti és a bécsi tőzsde állhatna az integrációs folyamat élére, amibe később bekapcsolódhatna a varsói tőzsde is.

Bonyolult tranzakció

Az osztrák társaságok egy többlépcsős tranzakció keretében vásárolták meg a BÉT részvénycsomagját. Elsőként a HVB Hungary Rt., a német HVB bankcsoport magyarországi leányvállalata vette meg magyar befektetőktől a BÉT részvényeinek 50,2 százalékát. Ezután - még szerdán - a pénzintézet a BÉT papírjainak több mint egyharmadát továbbadta négy osztrák befektetőnek.

A tranzakció - melynek részleteiről a HVB csütörtökre ígért tájékoztatást az [origo]-nak - nyomán a bécsi tőzsde és a többi osztrák befektető összesen 68 százalékos részesedést szereztek a BÉT-ben. A HVB Bank Hungarynak közvetlenül 25,2 százalékos, a bécsi tőzsdének 14 százalékos, az Erste Banknak 12,2 százalékos, az Österreichische Kontrollbanknak 11 százalékos, az RZB-nek pedig 6,4 százalékos részesedése van a Budapesti Értéktőzsdében. A HVB közvetetett és közvetlen részesedése együttesem meghaladja a 33 százalékot, mivel 50 százalékos tulajdonrésze van az Österreichische Kontrollbankban és 10 százalékos a bécsi tőzsdében.

A HVB három más, meg nem nevezett befektetővel együtt megvette a Budapesti Árutőzsde 75 százalékát is, így a pénzintézet lett az árutőzsde legnagyobb tulajdonosa.

8 milliárdba kerülhetett

Az ügylet pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra, de az adásvételt jól ismerők köréből származó információk szerint a HVB 8 milliárd forintot fizetett a két tőzsdében való részesedésésért, és a BÉT egyharmadának azonnali továbbadásán több mint 10 százalékos volt a haszna.