Veszítettek versenyképességükből az EU-tagországok

Vágólapra másolva!
A versenyképesség szempontjából jelentősen teret veszített az Európai Unió, derül ki a Versenyképesség Világévkönyvéből, amely hatvan országot rangsorol 323 különféle szempont alapján. Európa gondjait növeli a lakosság elöregedése, így a kilátások nem kecsegtetőek - írja az euro.hu.
Vágólapra másolva!

A lausanne-i IMD vezetőképző és gazdaságkutató intézet friss ranglistája az egész Európai Unió számára kiábrándító eredményt hozott: a hat legjobb között egyetlen európai uniós ország sincs. A legjobban rangsorolt közösségi ország, Dánia is csupán hetedik az Egyesült Államok, Szingapúr, Kanada, Ausztrália, Izland és Hongkong mögött.

Olaszországot Jordánia is megelőzi

euro.huhttp://www.euro.hu

A lista adatai szerint a tavalyi helyzethez képest az európai országokban általános visszaesés észlelhető. Tavaly Dánia ötödik volt, Finnország harmadik, Luxemburg második. Olaszország már 2003-ban is csak a 41. helyezést érte el, ám az idén már csak 51. lett, s ezzel lemarad Jordánia, illetve a brazíliai Sao Paulo-övezet mögött is. Lengyelország az 57. helyre került, amely mögött már csak Indonéziának, Argentinának és Venezuelának jutott hely a listán.

Az EU húsz tagországa közül, amelyek a listán szerepelnek, csupán négy - Ausztria, Szlovákia, Írország és Svédország - javított tavalyi helyezéséhez képest. Portugália megőrizte pozícióját, a többi 15 ország viszont egyértelműen lecsúszott. Magyarország a 34. helyről a 42.-re esett vissza, miközben Szlovákia a 46.-ról a 40. helyre lépett előre.

A helyzet tovább romlik

A jelentés szerint Európa helyzetét az is súlyosbítja, hogy a kilátások nem kecsegtetőek. Európa demográfiai hanyatlásban van, lakossága elöregedett, s ez hátrányosan érinti a versenyképesség további alakulását - áll a tanulmányban. Az IMD figyelmzetet: "a "3 százalékosnál alacsonyabb gazdasági növekedéssel az európai államok egész egyszerűen nem engedhetik meg maguknak a jelenlegi népjóléti rendszerek további fenntartását. A reformok végrehajtása pedig szinte teljességgel lehetetlen, legjobb esetben is rendkívül nehézkes, mint látható Franciaország, Németország és Olaszország esetében".

Brüsszelben most vizsgálják az úgynevezett lisszaboni stratégia felfrissítésének lehetőségét, mely szerint az unió gazdaságának 2010-ig a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává kell válnia.