Nem használják ki a pályázatokat a magyar cégek

Vágólapra másolva!
Milliókhoz juthatnának kedvezményesen a cégek, mégsem pályáznak, pedig olyan célokra adna pénzt az állam, amelyek a túlélésüket segítenék az unióban. Bizonyos fejlesztések nélkül ugyanis bírságokra kell számítaniuk, sőt akár a működési engedélyüket is elveszíthetik - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Harminchat nap van hátra az uniós csatlakozásig. Akkortól a magyar cégeknek teljesíteniük kell a közösség előírásait. Ez érvényes például a kisközértekre és -vendéglőkre is: egy meglehetősen szigorú egészségügyi és higiénés eljárásrendszert kell alkalmazniuk. A pénzigényes fejlesztéseket támogatná a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) is, de a pályázatok januári meghirdetése óta mindössze hét vállalkozó állította össze a pályázati dokumentációt.

2005. január elsejétől büntetésre számíthatnak azoknak a közintézmények üzemeltetői, amelyek nem gondoskodnak a fogyatékkal élők akadálytalan bejutásáról. Erre a szaktárca az idén 150 milliós kerettel írt ki pályázatot a szálláshelyeknek és vendéglátó-ipari egységeknek, de eddig egyetlen jelentkező sem akadt.

Hasonló a helyzet az Okos Magyarország program keretében elindított, környezetvédelmi szempontú technológiaváltást segítő pályázattal is. Ezen akár százmillió forintos állami támogatást is lehet nyerni. A pályázat négymilliárd forintos kerete a harmadik legnagyobb a tárca által felügyelt kiírások között.

A Magyar Hírlap által megkérdezett cégek általában tudnak a lehetőségekről, a lehetséges büntetésről, mégsem pályáznak. Sokan azt gondolják, elég, ha "nagyjából" megfelelnek az uniós előírásoknak. Mások azért nem adnak be pályázatot, mert nincsen pénzük a szükséges saját részre. Sokan úgy ítélik meg, hogy az állami pénzekhez csak olyanok jutnak hozzá, akik protekcióval rendelkezek. Bozai Andrásné, a GKM turisztikai fejlesztési főosztályának vezetője szerint alaptalanok ezek a félelmek, mert a pályázatokat független minisztériumi és szakmai szövetségbeli szakemberek bírálják el.