A gyártók szerint az eldobható palack visszagyűjtése a kifizetődőbb

Vágólapra másolva!
Indokolatlan többletkiadásokra kényszeríti a cégeket, s a kívánt környezetvédelmi célokat sem valósítja meg a termékdíj-törvény tervezett legújabb módosítása - hangsúlyozták az élelmiszer- és csomagolóipar képviselői kedden, akik szerint az újratölthető palackok helyett a szelektív visszagyűjtést kéne fejleszteni.
Vágólapra másolva!

Az iparágak nehezményezik, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nem vette figyelembe kifogásaikat, javaslataikat és a gazdaság érdekeivel teljesen ellentétes koncepciót terjesztett a gazdasági kabinet elé. Az iparágak képviselői szerint az italos palackok újratöltésének erőltetése helyett sokkal célszerűbb lenne az eldobható palackok szervezett visszagyűjtése, hasznosítása.

Az Európai Unió felé a csomagolóanyagok visszagyűjtésére, újrahasznosítására vállalt kötelezettség teljesítésében az iparágak tevékeny szerepet vállalnának, amit fel is ajánlottak a minisztériumnak. A tervezett törvénymódosítás az italos palackok darabszámára írna elő újratöltési arányt, míg az ennek az elvárásnak meg nem felelő cégek büntető termékdíjat fizethetnének. Az iparág számításai szerint jövőre ez körülbelül 4 milliárd forint többletkiadással terhelné a cégeket, de 2010-ig már 40 milliárd forinttal.

Az állam nem hatékony újrahasznosító

Az iparágak képviselői szerint ezek a termékdíj-befizetések nem hasznosulnak megfelelően, a pénz döntő részét nem a gyűjtésre, az összegyűjtött anyagok hasznosítására fordítja az állam. Sokkal hatékonyabb lenne véleményük szerint, ha teljes egészében az általuk működtetett gyűjtő-, hasznosítószervezetre bízhatnák ezt a feladatot.

Becsléseik szerint az újratöltő kapacitások kiépítéséhez további 12 milliárd forintra lenne szükség, miközben ennek célszerűsége erősen megkérdőjelezhető. A fogyasztók nagy része ugyanis az újratölthető betétdíjas palackokat sem viszi majd vissza, hanem a szemétbe dobja, növelve ezzel a hulladékmennyiséget. Sokkal célszerűbb lenne a nagyobb arányú szelektív hulladékgyűjtés megszervezése, az így összegyűjtött anyagok teljesebb körű feldolgozása.

Az élelmiszergyártók, csomagolók szerint az újratöltés erőltetése azzal is együtt jár, hogy a palackok mosása miatt nő a vízfogyasztás, a szennyvizek mennyisége, a nagyobb szállítási súly miatti környezetszennyezés, illetve az újratöltés közegészségügyi megfontolásból is kifogásolható. A szakma képviselői remélik, hogy a felelősen gondolkodó kormánytagok és országgyűlési képviselők elutasítják ezt a gazdaságellenes törvénymódosítási javaslatot.