OECD: Olcsó a magyar munkaerő

Vágólapra másolva!
Az OECD tagországai közül tavaly Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a munkáltatót terhelő munkaerőköltség és a nettó bér közötti különbség - derül ki az OECD szerdán közzétett jelentéséből, amely arra is rávilágít, hogy a tagországokéhoz viszonyítva a magyar munkaerő még mindig olcsónak számít - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Eltérő terhek

A munkához kapcsolódó fiskális terhek szerkezete jelentős eltérést mutat az OECD-n belül. Az adók részaránya 5 százalék alatt van Dél-Koreában, Görögországban és Mexikóban is, miközben Dániában meghaladja a 30 százalékot. Magyarországon a munka összköltségének 46 százaléka megy a kincstárba; az adó 10, a munkavállaló által fizetett tb-járulék 9, a munkaadó által fizetett tb-járulék pedig 27 százalékot tesz ki.

Magyarországon 2003-ban a munkáltató által fizetett munkaerőköltség és a rendelkezésre álló nettó bér közötti különbség egy átlagos, egyedülálló munkavállalóra vetítve 3,3 százalékkal mérséklődött. A munkaerő keresletét és kínálatát egyaránt csökkentő, és így a foglalkoztatást is visszafogó fiskális rés az OECD tagállamainak többségében szűkült 2003-ban, de Magyarországon volt a legnagyobb a csökkenés, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy tavaly nálunk kiemelkedő mértékben, 3,8 százalékkal mérséklődött a bérek adóterhe.

A többi tagországban csak kismértékben módosult az állami elvonás. Az OECD tagállamainak többségében a gyermekes családok adózási feltételei kedvezőbbek az egyedülálló munkavállalókéinál. A magyar családosok esetében a fiskális rés 3,4 százalékos csökkenést mutatott, ami szintét magasabb a többi ország hasonló adatánál.

Bár tavaly jelentős mértékben nőttek a bérek hazánkban, az OECD jelentése szerint még mindig olcsónk számít a magyar munkaerő. Az árszínvonalat is figyelembe vevő, vásárlóerő-paritás alapján számított munkaerőköltség a tagországok közül csak Szlovákiában és Mexikóban alacsonyabb a magyarországinál - írja a Napi Gazdaság.