Költségvetési szigor hiányában romlik Magyarország besorolása

Vágólapra másolva!
Ha Magyarország nem alkalmaz a jelenleginél komolyabb költségvetési szigort, annak eredménye az ország adósi besorolásának visszaminősítése lesz - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban kiadott országjelentésében. A minősítő szerint a magyar adósosztályzat kilátásának negatívra rontása óta bekövetkezett makrogazdasági fejlemények csak fokozták azokat az aggályokat, amelyek a negatív kilátást indokolták.
Vágólapra másolva!

A legnagyobb európai hitelminősítő a következetlen makropolitika és az egyensúlytalanságok kezelhetősége feletti aggályokra hivatkozva tavaly nyár óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben Magyarország "A mínusz" szintű szuverén hosszú távú devizaadósi osztályzatára. A nagy nemzetközi minősítők közül egyetlenként a Fitch helyezte kilátásba a leminősítést.

Fitch: Nem valószínű a 2008-as monetáris csatlakozás

Fitch: Halott az EU stabilitási paktuma/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20040119fitch.htmlFitch: Hazánk kivételével pozitív kilátás a csatlakozóknak/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20031104fitch.html

A szerdán kiadott londoni országjelentés szerint a 9,2 százalékos, részben egyszeri tételekkel felduzzasztott tavalyelőtti államháztartási hiány utáni, 2003-as 5,6 százalékos deficit - amely jelentősen meghaladta a 4,5 százalékos eredeti célt - nem jelez alapvető javulást. A Fitch szerint a 2006-ra kitűzött 2,5 százalékos deficitcélt a kormány a célok teljesítésének eddigi hatékonyságából megítélve, valamint az abban az évben esedékes választások miatt jó eséllyel jelentős mértékben túl fogja lépni. A cég 2006-ra nem adott számszerű előrejelzést, de közölte, hogy 3,0 százalék feletti hiány lehetetlenné tenné az euró bevezetését a még érvényben lévő 2008-as célévben.

A Fitch becslése szerint a teljes államháztartási hiány még 2005-ben is 4,0 százalék lesz az arra az évre kitűzött 2,8 százalék helyett. A hitelminősítő 2004-re 4,6 százalékos deficitet vár. A Fitch szerint emellett a GDP-arányos államadósság a 2001-ben mért 52 százalékról tavaly év végére valószínűleg 57 százalékra emelkedett. Ez nagyon magas az "A" kategóriába sorolt szuverén adósok 44 százalékos középértékéhez képest.

A Fitch Ratings a kötelezettségek fedezettsége szempontjából viszonylag alacsonynak minősítette a magyar devizatartalékokat. A jelentés szerint a Fitch által számolt likviditási ráta, amely a mozgósítható tartalékot méri össze a 12 hónapon belül esedékessé váló kötelezettségekkel, az idén várhatóan csak 81 százalék lesz, ami a második legalacsonyabb ráta a cég által "A"-tól "BB mínusz"-ig nyilvántartott szuverén adósok között.